Prezydent realizuje wolę rodziców

Rodzice odzyskali prawo do decyzji kiedy dziecko rozpoczyna naukę, a dziecko będzie mogło uczyć się w trybie dostosowanym do jego rozwoju – powiedział Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Odniósł się w ten sposób do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Nowela znosi obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków, realizuje tym samym wolę rodziców, którzy – jak podkreśla Tomasz Elbanowski – zebrali w tej sprawie ponad 1 mln 600 tys. podpisów.

Zgodnie z nowelizacją autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla 6-latków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla 5-latków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich i od 1 września 2017 r. trzyletnich.

Zostały uszanowane kluczowe prawa rodziców – wskazuje Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Wiadomo jest powszechnie i to rodzice czują intuicyjnie i eksperci to mówią, że dziecko 6-letnie to jest dziecko w wieku przedszkolnym i jego nauka może być nawet obowiązkowa – tak jak jest w wielu krajach i w Polsce od dawna – ale to musi być nauka poprzez zabawę, bo to jest wymagane w jego etapie rozwoju. Dziecko nie będzie grzecznie siedziało przez wiele godzin w ławce, bo nie ma jeszcze wielu czynników rozwojowych potrzebnych do tego, żeby się uczyć takim typowo szkolnym trybie „dzwonkowo-ławkowym” z ocenami i pracami domowymi. Teraz sytuacja wraca do normalności. Rodzice znowu będą osobami, które będą decydować o tym kiedy dziecko zaczyna szkołę, a dziecko będzie mogło w trybie dostosowanym do jego potrzeb rozwojowych – mówi Tomasz Elbanowski.

Nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci 6-letnie będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja ustawy o oświacie wprowadza też, m.in. zmiany w nadzorze pedagogicznym oraz przywraca kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl