Papież Franciszek otrzymał klucze do bram Rio de Janeiro

Ojciec Święty Franciszek otrzymał klucze do Rio de Janeiro. Ceremonia miała miejsce w Palácio da Cidade.

Burmistrz Rio de Janeiro, Eduardo da Costa Paes, wręczył Papieżowi klucze do miasta. Ceremonia miała miejsce w Pałacu Miejskim (Palacio da Cidade). Tradycja wręczenia kluczy jest znakiem zaufania i akceptacji wobec osoby, która je otrzymuje.

Przekazanie kluczy od bram miasta to symboliczny gest, że 28. Światowe Dni Młodzieży odbywają się pod przewodnictwem papieża Franciszka, który ukazuje wszystkim jako źródło nadziei Jezusa Chrystusa.

Ojciec Święty pobłogosławił również flagi olimpijskie. W Rio de Janeiro, w 2016 roku odbędą się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie oraz Igrzyska Paraolimpijskie. Od początku pontyfikatu zauważono przywiązanie papieża Franciszka do sportu. Dzisiejsze krótkie spotkanie w Pałacu Miejskim stało się okazją do bycia wśród sportowców.

Dziękuje bardzo, że mogę tu być, otworzyć swe serce i wszystkich pobłogosławić. Módlcie się za mnie – prosił zebranych na dziedzińcu papież Franciszek.

Klucz o wymiarach 28cm x 9,8cm został wykonany ze srebra. Praca nad jego wykonaniem potrwała dwa miesiące. Projektanci zainspirowali się krzyżem, jednym z symboli Kościoła katolickiego. Krzyże na kluczu nawiązują do pierwszej podróży apostolskiej papieża Franciszka do Rio de Janeiro w lipcu 2013.

Papież Franciszek, sportowiec i kibic drużyny piłkarskiej San Lorenzo de Almagro, poświęcił flagi olimpijskie i paraolimpijskie. W 2016 r. Rio de Janeiro będzie gościło Igrzyska Olimpijskie. W uroczystości udział wzięło ok. 300 brazylijskich sportowców i piłkarzy.

Krzyż Olimpijski i ikona pokoju to dwa symbole chrześcijańskie, które w 2014 r. odwiedzą dwanaście miast, które będą gościły Mundial FIFA 2014. Papieżowi przedstawili je pływaczka Fabiola Molina i siatkarz Riad Ribeiro.

Wśród sportowców znalazł się legendarny Pelé, uznawany za najlepszego piłkarza historii tego sportu, Zico i Oscar Smith Becerra. Pozdrowili Papieża również pływak César Cielo i zdobywczyni medali gimnastycznych Daiane dos Santos.

Następca Świętego Piotra odwiedzi dziś także ubogą, peryferyjną dzielnicę  na osiedlu Varginha.

 

RIRM

drukuj