Spotkanie Ojca Świętego z prezydentem Rosji

Ponad pół godziny trwało w Watykanie spotkanie w cztery oczy Papieża Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa poświęcona była głównie konfliktowi na Ukrainie i wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Ojciec Święty i Putin mówili również o potrzebie realizacji porozumień z Mińska. Jego Świątobliwość zaapelował do rosyjskiego przywódcy o szczery i wielki wysiłek na rzecz pokoju.

Prezydent Rosji Władimir Putin spóźnił się na audiencję w Watykanie godzinę i 10 minut. To było już jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Pierwszy raz widzieli się w listopadzie 2013 roku. W wydanym komunikacie watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi napisał:

„Jeśli chodzi o Ukrainę, Ojciec Święty stwierdził, że potrzebny jest szczery i wielki wysiłek na rzecz realizacji pokoju. Zgodzono się też, co do znaczenia odbudowy klimatu dialogu oraz tego, by wszystkie strony zaangażowały się, aby wprowadzić w życie porozumienia z Mińska”.

Watykan podał ponadto, że w trakcie dyskusji o Bliskim Wschodzie, Syrii i Iraku Papież i Putin zgodzili się, co do pilnej potrzeby dążenia do pokoju przy konkretnym zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej.

Położono przy tym nacisk na konieczność zagwarantowania warunków do życia wszystkim częściom składowym społeczeństwa, w tym mniejszościom religijnym, zwłaszcza chrześcijanom.

Rosyjski prezydent podarował Papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana. Natomiast Franciszek wręczył Putinowi medal Anioła Pokoju. Jak podkreślił Jego Świątobliwość, „to Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami”.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl