Pęknięty krzyż treścią „Dnia Podlasia” w Drohiczynie

10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II.

W katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie ksiądz biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz z księdzem biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz Stanisławem Stefanikiem – biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej, kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi,  koncelebrowali Eucharystię dziękczynną.

Rozpoczynając liturgię, ks. bp Tadeusz Pikus podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar dla Podlasia, jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że to na wniosek ks. bp. Antoniego Dydycza Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego i wpisał się w tradycję regionu. Ma on modlitewny charakter jednoczący.

Homilię wygłosił ks. bp Stanisław Stefanek. Ukazał w niej wartość Podlasia, podkreśloną przez św. Jana Pawła II, a obecną także w tradycjach szlacheckich. Nawiązując do symboliki papieskiej liturgii w Drohiczynie, której znakiem jest pęknięty krzyż, Ksiądz Biskup podkreślił, że płynie z niego nauka o żywym źródle łaski. Pokazuje to program Chrystusa, którym jest zjednoczenie wszystkich uczniów. Źródłem zaś takiej jedności jest wierność nauce Boga i jej niezmienność w rodzinach oraz życiu społecznym. Tam nie może być miejsca na konsensusy, kompromisy, przemilczanie imienia Boga i Jego zasad. Rozumienie tych treści, obecnych dobitnie w nauczaniu św. Jana Pawła II, stanowi treść Dnia Podlasia i każdego wspomnienia tego Świętego Polaka – zaakcentował ks. bp Stanisław Stefanek.

Na Dzień Podlasia przybyli: reprezentanci Parlamentu i wojewody podlaskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele struktur władz samorządowych, służb mundurowych, ludzie kultury, sztuki, bractwo kurkowe, rycerskie, maryjne i klub motocyklowy, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza, wierni z diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich oraz wierni prawosławni zamieszkujący ten teren.

Na początku liturgii ks. bp Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia nowych organów w katedrze. Na zakończenie zaś odmówił Akt  Zawierzenia Podlasia.

Miała miejsce modlitwa i zapalenie zniczy na grobach rządzących (dziś już w wieczności) diecezją i przy tablicy wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, gdy Drohiczyn był stolicą województwa. Odbył się koncert organowy w wykonaniu dr. hab. Józefa Kotowicza z Białegostoku i występ Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Łomżyńsko – Drohickie  Bractwo Kurkowe przekazało również ks. bp. Tadeuszowi Pikusowi archiwalną mapę Podlasia. Była też salwa armatnia oraz życzenia imieninowe złożone ks. bp Antoniemu Dydyczowi

Tegoroczne obchody Dnia Podlasia w Drohiczynie rozpoczęła już w południe modlitwa na lądowisku papieskim, gdzie 10 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II przybył do tego miasta.

Na miejsce to, gdzie zostały zachowane autentyczne płyty przygotowane pod papieski śmigłowiec z oznaczeniem „1” i postawiony pamiątkowy głaz z tablicą, przybyli uczniowie drohiczyńskich szkół wraz z dyrekcją i nauczycielami, niosąc uroczyście portret św. Jana Pawła II, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie z rektorem ks. prof. prał. dr hab. Tadeuszem Syczewskim, władze Drohiczyna z burmistrzem Wojciechem Borzymem, duszpasterze z proboszczem parafii katedralnej i dziekanem drohiczyńskim ks. kan. dr Zbigniewem Średzieńskiem oraz mieszkańcy miasta.

Po modlitwie Anioł Pański ks. Zbigniew Średzieński przypomniał tradycję modlitewnych spotkań w tym miejscu, które powstało spontanicznie, zanim wybudowano kopiec z pękniętym krzyżem w miejscu papieskiego ołtarza.

Ksiądz biskup powiedział, że tamto spotkanie z wielkim Świętym i jedynym Polakiem na Stolicy Piotrowej przypomina przesłanie o potędze miłości Boga, które przyświecało jego pielgrzymowaniu w 1999 roku po Ojczyźnie oraz pokreślenie wierności mieszkańców Podlasia i piękna tutejszej ziemi. Wspomniał również, że uczestnicząc w tym spotkaniu nie przypuszczał, że kiedyś będzie tutaj ordynariuszem. Przed pamiątkowym obeliskiem zapalono znicze oraz zaśpiewano „Barkę”.

10 czerwca o godzinie 17.00 w Drohiczynie i parafiach diecezji drohiczyńskiej zabiły dzwony, wspominając przybycie o tej porze św. Jana Pawła II do Drohiczyna. Za jego wizytę dziękowano również w parafiach podczas sprawowanych Eucharystii i nabożeństw. W niektórych z nich odbyły się także okolicznościowe konkursy, koncerty i spotkania plenerowe.

ks. Artur Płachno/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl