Węgry: Wystawa znaczków poświęconych pielgrzymkom św. Jana Pawła II

Wystawa znaczków, kartek pocztowych i kopert wydanych z okazji pielgrzymek św. Jana Pawła II na całym świecie pt. „Święty niepodległości” została otwarta w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach 24. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech.

„Z uwagi na fakt, że 16 października obchodzić będziemy 40. rocznicę objęcia przez kard. Karola Wojtyłę tronu Piotrowego, postanowiliśmy przybliżyć postać naszego wspaniałego rodaka Węgrom z trochę innej perspektywy, a mianowicie jako świętego niepodległości. Łączy się to integralnie ze 100-leciem odrodzenia się państwa polskiego” – powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Polskiego Joanna Urbańska.

Jak zaznaczyła, organizatorzy chcieli pokazać, że – tak jak nauczał papież – wolność nie jest nam dana, ale zadana i w tym kontekście cała walka o niepodległość jawi się jako swoista sztafeta pokoleń.

„Kolekcja, którą pokazujemy, świadczy o tym, że gdziekolwiek papież się pojawiał, w jakimkolwiek zakątku świata, tam nie tylko głosił prawdy ewangeliczne, ale krzewił także ideę wolności, niepodległości i sprawiedliwości. Można go więc nazwać świętym niepodległości nie tylko w kontekście polskim, ale też całego świata. Jego działalność łączyła się nie tylko z odnową duchową i moralną społeczeństw, które nawiedzał, ale także inicjował zmiany stricte polityczne, dawał ludziom siłę i odwagę do tego, żeby zmierzyli się ze złem i zwalczali np. reżimy, które ich gnębiły” – powiedziała Joanna Urbańska.

Na wystawie pokazano ponad tysiąc znaczków, kopert, kartek pocztowych i zdjęć z różnych stron świata, w tym wydanych z okazji dwóch pielgrzymek Jana Pawła II na Węgry: w 1991 i 1996 r. Jest też wiele znaczków z bardzo egzotycznych miejsc, np. z Nigerii i Gabonu w 1982 r., z Papui Nowej Gwinei i Tajlandii w 1984 r. czy z Lesotho w 1988 r. Na tym ostatnim znaczku papież ma tradycyjne miejscowe nakrycie głowy.

Można też zobaczyć znaczki i kartki z okazji inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, a także jego beatyfikacji i kanonizacji, jak również wydane w Watykanie w dniu jego śmierci i pogrzebu.

Na otwarciu, którego formalnie dokonała jako główna organizatorka szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, Monika Molnar, proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak przypomniał postać Jana Pawła II. O działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powstałej w 2000 r., po pielgrzymce papieża do Polski w 1999 r., i wspierającej młodych ludzi z małych miejscowości, mówił zaś jeden z jej stypendystów.

Prezentowany na wystawie zbiór należy do emerytowanego strażaka i amatora filatelistyki z miasta Szombathely Rezsoe Steindla, który poszerzał swoją kolekcję m.in. dzięki wymianie z polskim kolegą.

Kolekcjoner powiedział PAP, że po śmierci papieża pomyślał, że dobrze byłoby zrobić wystawę na temat jego pielgrzymek.

„Ściągnąłem z internetu spis jego pielgrzymek i sprawdziłem, które z nich mam w swoich zbiorach. Braki starałem się zapełnić kupując z internetu, od handlarzy. W międzyczasie powiedziano mi, że pewien ksiądz z Gyoer, który dostawał z Watykanu kartki wydawane z okazji pielgrzymek papieża, chce je sprzedać. Pomyślałem, że dzięki temu nie będzie to sucha wystawa znaczków, tylko stanie się atrakcyjniejsza. Będzie też można lepiej poczuć tamtą atmosferę” – powiedział.

Rezso Steindl powiedział, że nie mógł być na spotkaniu z papieżem w Szombathely w 1991 r., bo miał tego dnia dyżur strażacki, a jego ówczesny przełożony nie zgodził się na jego przesunięcie.

„Tylko w telewizji widziałem, jak jedzie na lotnisko, a stamtąd śmigłowcem leci z powrotem do Budapesztu” – powiedział.

Podkreślił, że był natomiast na Mszy św. papieskiej w Gyoer w 1996 r.

„Z Szombathely podstawili wtedy specjalny pociąg. Pamiętam, że była bardzo zła pogoda, wichura mało nas nie porwała, ale wszyscy staliśmy i cieszyliśmy się, że możemy go widzieć” – powiedział.

Z inicjatywy polskiego ambasadora Jerzego Snopka oraz władz Szombathely na podstawie materiału zaprezentowanego na wystawie powstanie album o tym samym tytule.

24. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się na Węgrzech w ostatnią niedzielę i potrwają do niedzieli 14 października. Tego dnia odbędzie się w polskim kościele w Budapeszcie uroczysta Msza św. i koncert ku czci św. Jana Pawła II, a także zaprezentowany zostanie album Łukasza Kobieli „August Hlond 1881-1948”.

PAP/RIRM/KG

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl