fot. PAP/EPA

Papież: W czasie pandemii głośmy na nowo Ewangelię życia

„Obrona życia nie jest ideologią” – powiedział Papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji generalnej bez udziału wiernych. Dodał, że w pandemii bardzo aktualna jest encyklika św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Franciszek przemawiał z papieskiej biblioteki, gdzie obecni byli także księża czytający streszczenie i pozdrowienia w kilku językach.

„25 lat temu, tego samego dnia, 25 marca, gdy Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego, święty Jan Paweł II ogłosił encyklikę >>Evangelium vitae<< o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego” – zauważył Ojciec Święty.

„Związek między Zwiastowaniem a >>Ewangelią życia<< jest bliski i głęboki, jak to podkreślił św. Jan Paweł w swojej encyklice. Dzisiaj głosimy tę naukę na nowo, w kontekście pandemii zagrażającej życiu ludzkiemu i światowej gospodarce. Sytuacja ta sprawia, że słowa, od których zaczyna się encyklika, odczuwamy jako jeszcze bardziej zobowiązujące” – mówił Papież.

Następnie przytoczył słowa św. Jana Pawła II.

„Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur” – zacytował Papież Franciszek.

Franciszek podkreślił, że każde głoszenie Ewangelii wymaga przede wszystkim jej świadectwa.

„Myślę z wdzięcznością o cichym świadectwie tylu osób, które w różny sposób poświęcają się służbie na rzecz chorych, osób starszych, samotnych i najuboższych. Realizują oni w praktyce Ewangelię życia” – podkreślił.

Papież wskazał, że „życie, do którego obrony i krzewienia jesteśmy wezwani, nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale przejawia się w konkretnej osobie; w dopiero co poczętym dziecku, ubogim usuniętym na margines, w chorym samotnym i przygnębionym lub znajdującym się w stanie terminalnym, w kimś, kto stracił pracę lub nie może jej znaleźć, w migrancie odrzuconym lub skazanym na pobyt w getcie”.

Zaznaczył, że dla Kościoła nie może być obojętne wszelkie zagrożenie dla godności i życia ludzkiego.

„Obrona życia nie jest dla Kościoła ideologią, jest rzeczywistością ludzką, angażującą wszystkich chrześcijan, bo są ludźmi. To nie jest ideologia” – wyjaśnił.

„Zamachy na ludzką godność i życie ludzi trwają niestety także w naszej epoce, która jest epoką uniwersalnych praw człowieka. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami i nowym zniewoleniem, a ustawodawstwa nie zawsze służą ochronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia ludzkiego” – podkreślił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że przesłanie encykliki „Evangelium vitae” jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

„Wraz ze świętym Janem Pawłem II powtarzam z odnowionym przekonaniem apel, jaki skierował 25 lat temu: >>Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!<<„ – mówił Franciszek.

Zwracając się do Polaków, nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

„Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Dziewicy Maryi. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga” – stwierdził Papież.

Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w tym czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom – kontynuował.

„Przez wstawiennictwo Maryi, prośmy Pana życia, by zatrzymał groźbę śmierci i by napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy” – dodał Franciszek.

Na zakończenie audiencji przypomniał, że poprosił chrześcijan wszystkich wyznań o to, aby w środę w południe odmówili modlitwę „Ojcze Nasz” w związku z cierpieniem, jakie panuje na świecie z powodu pandemii.

Zachęcił też do duchowego udziału w modlitwie, jaką poprowadzi w piątek przed bazyliką świętego Piotra. Zakończy ją nadzwyczajne błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu, połączone z odpustem zupełnym.

PAP

drukuj