fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

MZ walczy z rozprzestrzeniającym się koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne kroki w walce z COVID-19. Podejmowane działania to m.in.: zwiększanie bazy łóżkowej, w tym z dostępem do respiratorów i tworzenie nowych szpitali tymczasowych.

Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował, że mamy obecnie 23 szpitale tymczasowe. W najbliższym tygodniu uruchomionych zostanie 6 kolejnych.

Obecnie jest około 32 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem, a w najbliższym tygodniu ma ich być w całym kraju 37 tys.

W ostatnim tygodniu przybyło około 300 nowych respiratorów. W najbliższym czasie ma się pojawić następnych 300.

– Tylko w sobotę uruchamiamy szpital tymczasowy w Radomiu. W poniedziałek uruchamiamy w Katowicach. Szpitale cały czas będą otwierane. Bardzo istotną rzeczą w tworzeniu buforu przeznaczonego do leczenia pacjentów covidowych jest uruchomienie kolejnych zespołów ratownictwa medycznego. W kolejnym tygodniu, decyzją ministra zdrowia i NFZ, zostało zakontraktowanych ponad 120 zespołów ratowniczych. To grupy, które przeszły z zespołów transportowych i systemowych niebędących do tej pory zakontraktowanymi. W najbliższym tygodniu do 120 zespołów, które już obsługują pacjentów covidowych, dołączy ponad 70 kolejnych – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył równocześnie, że nie jesteśmy nawet pod szczytem trzeciej fali koronawirusa. Przekazał, że transmisja wirusa w wersji brytyjskiej jest obecnie na poziomie 60 procent.

„Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty zachorowań na COVID-19 w przyszłym tygodniu. Nie jesteśmy jeszcze pod szczytem nawet tej trzeciej fali, dlatego tak ważne jest, byśmy zachowali odpowiedzialność w najbliższych dniach” – powiedział.

„Mamy transmisję wirusa w wersji brytyjskiej na poziomie 60 proc. To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych” – dodał Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia zaapelował o odpowiedzialność w najbliższych dniach. Wojciech Andrusiewicz przekazał, że w poniedziałek ruszy dystrybucja ponad 112 mln maseczek do 12 województw. Przewidziano po cztery na każdego mieszkańca.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl