fot. PAP/EPA

Trwa globalna walka z koronawirusem

Trwa globalna walka z pandemią koronawirusa. Nadal nie ma ani leku, ani szczepionki, ale w wielu krajach sytuacja się stabilizuje. Świat stoi teraz przed wyzwaniem zwalczenia skutków ekonomicznych.

Ponad 1600 osób zmarło w ciągu doby w Stanach Zjednoczonych. Kwarantannę przejdzie tam szef agencji kontroli leków i żywności. To on odpowiada między innymi za testy na SARS-CoV-2, sam jednak miał styczność z osobą zakażoną.

Liczba zachorowań rośnie także w Meksyku.

– Zaktualizowaliśmy nasze krajowe statystyki. Mówią one o 31 522 przypadkach koronawirusa. Jedna czwarta z nich to przypadki aktywne, które ukazują stan epidemii na terenie kraju – wskazał epidemiolog w ministerstwie zdrowia Meksyku Jose Luis Alomia.

W zatrważającym tempie rośnie także liczba zakażeń w Brazylii. Trudności napotykają pracownicy służby zdrowia. Chodzi o ataki ze strony społeczeństwa.

– Gdy kończyłam służbę, wsiadłam do trolejbusu wraz z dwiema innymi pielęgniarkami. Pasażerowie byli zszokowani, ponieważ miałam na sobie koszulkę z napisem „pielęgniarstwo”. Później ktoś powiedział, że zanieczyszczeni wsiedli do autobusu. Co takiego zrobiliśmy? Musieliśmy iść na koniec autobusu, ludzie odwracali od nas głowy, myśleli, że zaraz kogoś zakażę – tłumaczyła Ednar Perreira, pielęgniarka z Brazylii.

Sytuacja poprawia się w Europie. We Włoszech 17 czerwca rozpoczną się matury, zgodnie z zaplanowanym wcześniej kalendarzem szkolnym. Zmieni się jednak ich forma na wyłącznie ustną. Do egzaminu dopuszczeni zostaną wszyscy uczniowie. W Niemczech w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 1250 zakażeń i 147 zgonów.

W ciągu dwóch tygodni poziom zachorowań jest podobny, co wskazuje na zażegnanie szczytu epidemii. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia mówi, że należy zachować się podobnie jak w przypadku globalnej walki z ospą.

– Decydującym czynnikiem w zwycięstwie nad ospą była globalna solidarność. Ta sama solidarność zbudowana na jedności narodowej jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, aby pokonać COVID-19 – stwierdził Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Epidemia koronawirusa spowodowała ogromny kryzys gospodarczy. Na całym świecie rośnie bezrobocie. W Irlandii wynosi ono ponad 28 procent. W Kanadzie bez pracy z powodu pandemii jest ponad 3 miliony osób. O zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło także 33 miliony Amerykanów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl