Główny inspektor sanitarny: Mamy trzynastu ozdrowieńców – to jest dobra informacja

Będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są z ognisk, które są poddane naszej obserwacji. Mamy także trzynastu ozdrowieńców – to jest dobra informacja – mówił w sobotę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

„W mojej wypowiedzi muszą wybrzmieć trzy najważniejsze słowa: odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek – to jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa” – mówił podczas konferencji w KPRM Jarosław Pinkas. My sobie z nim poradzimy, to pewnie będzie trochę trwało, ale patrząc się na to na co możemy spojrzeć w tej chwili – na rozwagę naszych obywateli – wiemy, że nam się to wszystkim uda” – stwierdził.

Jarosław Pinkas podkreślił, że Polska nie podejmuje nadmiarowych działań, a tylko to, co powinna zrobić.

„To inne kraje mają podążać naszą drogą i to robią. To my jesteśmy tymi, którzy wyznaczają kierunek, my dajemy busolę z azymutem, jak postępować, żeby dać poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim naszym obywatelom” – podkreślał.

„Szacowaliśmy, że do końca tygodnia będziemy mieli ok. 100 przypadków. Wiedzieliśmy, ponieważ znaliśmy ogniska, wiemy ilu mamy pacjentów – przepraszam – zdrowych, zdrowe osoby w kwarantannie, bo w kwarantannie mamy osoby zdrowe, analizujemy, robimy ogromną liczbę testów każdej doby, robimy ok. 1,5 testów, więc będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są właśnie z tych ognisk, które są poddane naszej obserwacji” – mówił podczas konferencji w KPRM Jarosław Pinkas.

Podkreślał także, że ogromna liczba jest poddana opiece inspekcji sanitarnej i nadzorowi epidemiologicznemu.

„To ponad 44 tys. obywateli” – mówił.

„4,4 tys. osób jest w tej chwili w kwarantannie” – dodał i przyznał, że te osoby zachowują się racjonalnie.

„Wiedzą, że mogą być przyszłym zagrożeniem dla naszych obywateli, dla swoich rodzin, jeżeli nie będą zachowywali się racjonalnie” – zaznaczył.

„Mamy także trzynastu ozdrowieńców – to jest dobra informacja” – poinformował także Jarosław Pinkas.

„Będziemy mieli coraz lepsze efekty dlatego, że potrafimy się skonsolidować, że mamy naprawdę oddanych lekarzy i pielęgniarki, że nasze służby są coraz bardziej sprawne, bo są coraz bardziej doświadczone, bo przecież to jest nowe wyzwanie” – mówił.

Główny inspektor sanitarny apelował, aby zachować odpowiedni dystans w przypadku, kiedy mieszkamy z rodziną, żeby się wysypiać, wietrzyć pomieszczenia i myć ręce oraz stosować się do publikowanych przez rząd komunikatów.

PAP

drukuj