fot. PAP/EPA

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ogłosiło, że poziom ryzyka w Unii Europejskiej związanego z koronawirusem wzrósł z umiarkowanego do wysokiego. Do tej pory na chińską infekcję zachorowało ponad 2 tysiące Europejsczyków.

Koronawirus największe żniwo zbiera w położonej w centrum Chin prowincji Hubei. Od poniedziałku liczba zainfekowanych powiększyła się o 125 osób. 31 zmarło. To stosunkowo dobre informacje, bo bilans jest nie tylko niższy w porównaniu z wczorajszym dniem, ale też najniższy od 21 stycznia.

– Chińska walka z koronawirusem rzeczywiście robi ogromne postępy. Sytuacja naprawdę staje się stabilna, rozwija się we właściwym kierunku, naprawdę się poprawia – powiedział Zhang Jun, chiński ambasador Narodów Zjednoczonych.

W Europie najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech. Tam do tej pory zmarły 52 osoby. Zakażonych jest 1835. Wyleczono 149 chorych.

– Epidemia w Republice Korei, we Włoszech, Iranie i Japonii to nasz największy problem – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Do 6 wzrosła liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych. 100 osób zmaga się z infekcją. Pierwszy przypadek zarażenia zdiagnozowano w Nowym Jorku.

– Uważamy, że ludzie powinni zacząć myśleć o unikaniu dużych wydarzeń i zgromadzeń. Nie składamy teraz formalnego wniosku o odwołanie wydarzeń, ale ludzie powinni być przygotowani na tę możliwość i muszą się nad tym zastanowić – poinformował, gubernator stanu Waszyngton.

Nowe potwierdzone przypadki zarażenia chińskim wirusem odnotowano także w Holandii. Tam liczba chorych wzrosła do 18. Jak podał niderlandzki instytut ds. zdrowia publicznego i środowiska, prawie wszystkie nowe osoby, u których zdiagnozowano wirusa, przebywały w północnych Włoszech lub są rodziną wcześniej zainfekowanych osób.

Cały czas trwają prace nad szczepionką, która zatrzyma epidemię.

– Ponad dwadzieścia szczepionek jest opracowywanych na całym świecie, a kilka leków jest w fazie badań klinicznych. Oczekujemy pierwszych wyników za kilka tygodni – podsumował Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Z 27 państw Unii Europejskiej w 18 odnotowano zachorowania na chińskiego koronawirusa. Łącznie w Europie zachorowało na niego nieco ponad 2 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj