fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Min. Zdrowia: Wprowadzenie e-recept we wszystkich gabinetach lekarskich od początku 2020 r. nie jest zagrożone

E-recepty we wszystkich gabinetach lekarskich od 1 stycznia 2020 roku. Ten cel nie jest zagrożony – zapewnia resort zdrowia.

Cyfryzacja wkracza w służbę zdrowia. Po e-zwolnieniach teraz przyszedł czas na e-recepty i internetowe konto pacjenta.

– Ono jest dostępne dla każdego pod adresem pacjent.gov.pl – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent ma dostęp do informacji o otrzymanych i zrealizowanych receptach, a także o odbytych wizytach i wszelkiego rodzaju skierowaniach. A to ważne informacje nie tylko dla samego pacjenta, ale i jego lekarzy.

– Chcemy, żeby te rozwiązania były wdrażane bez jakichkolwiek problemów, w szczególności związanych właśnie z niedostatecznym przekazaniem informacji tym, którzy tym rozwiązaniem się zajmują – wskazał Janusz Cieszyński.

Stąd cykl spotkań informacyjnych, które odbywają się w każdym województwie. Jak podał wiceminister resortu zdrowia, działania podjęte przez ministerstwo przynoszą oczekiwane rezultaty, bo tendencja wystawianych e-recept systematycznie wzrasta.

– Widzimy też, że oprócz tego, iż rośnie ich liczba, to tempo tego wzrostu jest bardzo zachęcające – zaznaczył Janusz Cieszyński.

Na Podlasiu do e- recept przekonały się 74 podmioty. Jak podkreślił dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Olesiński, region stawia też na kompleksowość usług przeznaczonych zarówno dla świadczeniodawców, jak i pacjentów.

– Od kwietnia bieżącego roku uruchomiliśmy 8 stanowisk: 5 w Białymstoku i po jednym stanowisku w każdej delegaturze w Łomży, Suwałkach i w Siemiatyczach – poinformował Maciej Olesiński.

Ale na tym nie koniec.

– Zrobimy ze swojej strony wszystko, by zarówno świadczeniodawcom, jak i pacjentom pomóc w tym procesie tak, by Podlasie było przygotowane i było wręcz forpocztą zmian i przygotowania do tego, by ten system w pełni zadziałał w przyszłym roku – zapewnił Maciej Olesiński.

Termin wejścia w życie obowiązku wystawiania e-recept w każdym gabinecie lekarskim to 1 stycznia 2020 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj