fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia zwiększy limit przyjęć na studiach lekarskich

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia określającego limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2022/2023. Na kierunku lekarskim limit wyniesie 9323 miejsca, na kierunku lekarsko-dentystycznym – 1334.

Na studia na kierunku lekarskim projektowany limit przyjęć wynosi 9323 miejsc.

Na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i cudzoziemców limit ma wynieść 5688 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – 1756 miejsc, a na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 1879 miejsc. Łącznie to 9323 miejsca.

Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć to 1334 miejsca.

Na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i cudzoziemców limit wynosi 831 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 211 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 292 miejsca. Razem 1334.

W porównaniu z limitami przyznanymi na rok akademicki 2021/2022 w roku akademickim 2022/2023 ogólny limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 276 miejsc.

Na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit przyjęć został zwiększony o 212 miejsc, na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim limit przyjęć zwiększył się o 3 miejsca, a na jednolitych studiach magisterskich w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w języku innym niż język polski o 61 miejsc.

MZ wskazało, że załączniki do projektu rozporządzenia – określające limity przyjęć z podziałem na konkretne uczelnie – zostały sporządzone m.in. na podstawie propozycji uczelni mających uprawnienia do kształcenia na studiach na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, przy uwzględnieniu w szczególności możliwości dydaktycznych poszczególnych uczelni oraz zapotrzebowania na absolwentów studiów.

Resort zaznacza, że rozwój kadr medycznych jest bardzo ważny m.in. z punktu widzenia epidemiologicznego kraju. W związku z tym minister właściwy do spraw zdrowia corocznie zwiększa limit przyjęć na studia na kierunku lekarskim i stosownie modyfikuje limit przyjęć na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym.

MZ podaje, że od roku akademickiego 2014/2015 do roku akademickiego 2022/2023 limit przyjęć na wyżej wymienione kierunki studiów w uczelniach mających uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się z 6784 miejsc do 10 657 miejsc, czyli o 3873 miejsca.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl