fot. PAP/Darek Delmanowicz

Od soboty zakaz noszenia przyłbic czy szalików

Zakaz noszenia przyłbic czy szalików chcielibyśmy wprowadzić od najbliższej soboty – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że rząd nie chciał wprowadzić obowiązku noszenia wyłącznie profesjonalnych maseczek m.in. z obawy przed nagłym wzrostem ich cen.

Zgodnie z obecnymi przepisami nos i usta można zasłaniać nie tylko maseczką, ale również częścią odzieży czy przyłbicą.

W internetowej rozmowie „Tłit” na stronie Wp.pl Wojciech Andrusiewicz poinformował, że „nie ma odwrotu”, jeśli chodzi o rezygnację z zakrywania nosa i ust czymś innym niż maseczką.

„Zakaz używania tego typu osłon będzie kategoryczny z jednoczesną rekomendacją tego, czego powinniśmy używać” – dodał, wskazując, że rekomendacja będzie „na miękko”, a zakaz – „na twardo”.

Dopytywany o to, od kiedy będzie obowiązywać zakaz, rzecznik MZ odparł: „chcielibyśmy wprowadzić go od najbliższej soboty”.

„Wszędzie tam, gdzie dotychczas obowiązywało zakrywanie nosa i ust, tam nadal będzie taki obowiązek i będzie kategoryczny nakaz zasłaniania ust maseczkami” – powiedział. Jak podkreślił, zakazane będzie noszenie kominów, szalików, bandan czy przyłbic.

„Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy wszyscy posługiwali się czymś od maseczek chirurgicznych w górę, przechodzili przez poziom FFP2 czy FFP3, ale pamiętajmy, że to jest towar, który kupujemy na rynku i nagły popyt będzie kształtował cenę i podaż. Nie chcielibyśmy teraz, żeby nagle społeczeństwo płaciło krocie za maseczkę chirurgiczną z uwagi na to, że wprowadzamy rozwiązania, które będą obowiązywały za kilka dni. Nie chcemy stawiać przed takim faktem całego społeczeństwa” – powiedział rzecznik ministerstwa.

Na pytanie, czy możliwe jest wprowadzenie obowiązku noszenia tylko maseczek lepszej jakości, gdy rynek „dostosuje się do sytuacji”, szef MZ odparł, że „możliwe jest stopniowe profesjonalizowanie osłon twarzy”. Jak dodał, decyzja taka zależy też od etapu epidemii, na jakim będziemy.

„Jeżeli ta skala zachorowań nam niespodziewanie wybuchnie ponad tą miarę, którą określiliśmy, to zdecydowanie będą takie rekomendacje” – powiedział rzecznik MZ.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl