Rozpoczęło się spotkanie marszałka Senatu i wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy

Około godz. 10.00 rozpoczęło się dzisiaj w Senacie spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy, poświęcone referendum konsultacyjnemu ws. konstytucji.

To drugie w ostatnim czasie takie spotkanie; poprzednie odbyło się tydzień temu.

Paweł Mucha, który jest także pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji przekazał po poprzednim spotkaniu, że poinformował marszałka Senatu, iż zgodnie z decyzją prezydenta, w projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum pytań nie będzie więcej niż 10.

Dodał, że projekt postanowienia prezydenta ws. zarządzenia referendum, może zostać skierowany do Senatu najwcześniej 23 lipca.

„Ja ze swojej strony, nie przesądzając decyzji Senatu, ufam, że ona może być pozytywna” – powiedział prezydencki minister.

Wyraził też zadowolenie ze „wsparcia idei referendum” przez marszałka Senatu. Podkreślił, że to „bardzo mocny głos co do potrzeby zmiany konstytucji” oraz dyskusji na ten temat.

„Tu jesteśmy zgodni i bardzo się cieszę, że pan marszałek takie stanowisko artykułuje” – zaznaczył.

Marszałek Senatu relacjonował, że podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat liczby pytań, które mają znaleźć się w referendum.

„Jeśli pan prezydent się zdecyduje (…) na skierowanie wniosku do Senatu, to ta liczba (pytań – PAP) będzie mniejsza. Mówiliśmy o siedmiu-ośmiu pytaniach, góra dziesięciu” – mówił.

„Podjęcie ostatecznych decyzji przed nami. Bardzo nam zależy, aby te decyzje, dotyczące przyszłości i referendum konsultacyjnego i zmian w konstytucji były naszymi wspólnymi decyzjami” – podkreślił.

Stanisław Karczewski mówił też, że prezydent chce zorganizowania referendum w dniach 10 i 11 listopada, podczas gdy on sam uważa ten termin za „trudny”.

Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum.

Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowania wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie 500 plus). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji „gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku”.

Zdaniem marszałka Senatu, przedstawionych pytań referendalnych obecnie jest za dużo; Stanisław Karczewski uważa, że „niektóre z nich należałoby usunąć, a nad innymi jeszcze trochę popracować”.

PAP/RIRM

drukuj