fot. twitter.com/spychalski_b

B. Spychalski o kandydaturze K. Szczerskiego: To efekt bardzo dobrej współpracy Kancelarii Prezydenta i KPRM

Kandydatura Krzysztofa Szczerskiego szefa gabinetu prezydenta na unijnego komisarza jest efektem bardzo dobrej współpracy między Kancelarią Prezydenta i prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem i prezesem Rady Ministrów – ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef rządu pytany, jaką tekę obejmie Szczerski, podkreślił, że jeszcze jest za wcześnie, aby o tym mówić.

O Szczerskiego był pytany w radiowej „Trójce” rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

„Ogromnie się cieszę, że jest polskim kandydatem na objęcie teki komisarza w Komisji Europejskiej” – powiedział.

„Choć wolałbym oczywiście współpracować z nim dalej w Pałacu Prezydenckim” – zaznaczył.

„Ta kandydatura jest efektem bardzo dobrej współpracy dwóch ośrodków władzy w naszym kraju, które zajmują się polityką zagraniczną – jednej strony Kancelarią Prezydenta i prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, z drugiej strony – rządem Polski i prezesem Rady Ministrów. Gdyby nie ta dobra współpraca między tymi dwoma ośrodkami, pewnie byłoby to trudne” – ocenił Spychalski.

Dopytywany, jakie teki mógłby objąć Szczerski, odpowiedział, że takie informacje przekaże polski rząd.

Rzecznik był też pytany, czy w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się typowanie następcy szefa gabinetu prezydenta, odpowiedział, że „w momencie, kiedy pan minister zostanie komisarzem, pan prezydent podejmie stosowną decyzję”.

„Mamy świetne zaplecze ekspertów w Pałacu Prezydenckim, jest duża grupa doradców, jest olbrzymia grupa członków Narodowej Rady Rozwoju, tych ciał doradczych, z którymi współpracuje pan prezydent i myślę, że nie będzie żadnego problemu z zastąpieniem pana ministra, choć pan minister jest świetnym fachowcem, wyjątkowej klasy fachowcem, świetnie zna się na sprawach międzynarodowych, jest świetnym dyplomatą, myślę, że takich w Polsce jest naprawdę niewielu” – podkreślił Błażej Spychalski.

PAP/RIRM

drukuj