fot. PAP/Darek Delmanowicz

K. Szczerski: Prezydent chce, by powstał „dyplomatyczny BBN” – Biuro Polityki Międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda oczekuje, że w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KPRP) powstanie specjalne biuro realizujące zadania wynikające z tego, iż prezydent RP to najwyższy przedstawiciel Polski na arenie międzynarodowej; od dziś zaczynamy ten projekt „dyplomatycznego BBN” realizować – powiedział minister Krzysztof Szczerski.

„Od dzisiaj zaczynamy ten projekt – dyplomatycznego BBN – realizować. Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura. Prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda dokonał w poniedziałek zmian w składzie swej kancelarii. Ustanowił m.in. Krzysztofa Szczerskiego, dotychczasowego szefa gabinetu prezydenta RP, swym pełnomocnikiem do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. [czytaj więcej]

„Pan prezydent dzisiaj przy wręczeniu mi powołania wyraźnie powiedział, że idea jest taka, aby obok Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które realizuje specyficzne obowiązki prezydenta, jakie dotyczą zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i kwestii dbania o bezpieczeństwo państwa polskiego, powstała druga wyspecjalizowana komórka w Kancelarii Prezydenta, która w sposób pełny będzie realizowała zadania wynikające z tego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej w relacjach międzynarodowych” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Polityk zaznaczył, że Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP będzie współpracowało z premierem i ministrem spraw zagranicznych w realizacji polskiej polityki zagranicznej.

„Plan powstania tego biura to podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których prezydent Andrzej Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich, czy też Inicjatywy Trójmorza” – podkreślił.

Jak dodał, prezydent uznał, że należy usystematyzować zakres polityki głowy państwa, jakim jest uczestnictwo w polityce międzynarodowej, poprzez wyodrębnienie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i większą instytucjonalizację tej polityki w ramach Kancelarii Prezydenta.

„Docelowo zatem model jest taki, że KPRP jako główna instytucja obsługująca urząd prezydenta RP, a w jej ramach funkcjonują dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji prezydenta RP, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej” – mówił Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister powiedział, że jego zadaniem jest teraz „sformułowanie koncepcji funkcjonowania Biura Polityki Międzynarodowej, przedyskutowania jej w ramach władz publicznych oraz docelowo przekształcenie istniejącego obecnie Biura Spraw Zagranicznych w Biuro Polityki Międzynarodowej”.

PAP

drukuj