fot. pixabay.com

Czy Polacy przepłacają za prowadzenie rachunku bankowego?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca Polaków do sprawdzania, czy nie przepłacają za prowadzenie rachunku bankowego. Także seniorzy, którzy opłacają rachunki w okienku, powinni zwrócić uwagę, czy nie płacą za to więcej.

Urząd przypomina, że bank powinien informować konsumenta o podwyżkach opłat za prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z bankomatów i inne czynności. [czytaj więcej]

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zachęcił do czujności również osoby, które robią przelewy online. Jeżeli stawki wzrosły, warto rozważyć zmianę rachunku bankowego, a jeśli posiadamy rachunki w kilku bankach – ograniczenie ich liczby – wyjaśnił.

Klienci, którzy nie korzystają aktywnie z konta bankowego, mogą rozważyć korzystanie z podstawowego rachunku płatniczego – zaznaczył prezes Tomasz Chróstny.

– Bank o każdej zmianie wysokości opłat i prowizji powinien poinformować konsumenta na trwałym nośniku. Forma, w jakiej bank to zrobi, powinna zostać uzgodniona z klientem i dostosowana do jego możliwości odczytania informacji. Zgodnie z prawem banki, przynajmniej raz w roku, muszą informować klientów o wysokości pobieranych opłat. Podstawowy rachunek płatniczy to dobra propozycja, szczególnie dla seniorów oraz osób o niewielkich dochodach. Kilka czy kilkanaście złotych comiesięcznej opłaty za prowadzenie konta to dla nich spory wydatek. Zgodnie z polskim i unijnym prawem banki oraz SKOK-i mają obowiązek udostępniać klientom podstawowy rachunek płatniczy bezpłatnie – wyjaśnił Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK zapewnił, że cały czas monitoruje sytuację na rynku i jeśli pojawią się nieprawidłowości, zostaną podjęte stosowane działania, aby zabezpieczyć prawa oraz interesy konsumentów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl