fot. flickr.com

Od lipca pracownicy największych firm zostaną objęci PPK

Już w lipcu pracownicy największych firm zatrudniających powyżej 250 osób zostaną objęci Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

Do 1 lipca pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników muszą wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzała prowadzonym u nich Pracowniczym Planem Kapitałowym. Wybór ten powinien być dokonany w porozumieniu z pracownikami.

– W porozumieniu ze związkiem zawodowym, jeżeli nie działa związek zawodowy, to z wybraną reprezentacją pracowników w trybie ustalonym u danego pracodawcy. Zatem nie możemy sami decydować, czy to będą wybrane zakłady ubezpieczeń na życie czy TFI. Po prostu decydujemy o tym łącznie z pracownikami – wskazała Renata Bugiel, adwokat, partner Kancelarii GKR Legal.

Za niewdrożenie w określonym terminie Pracowniczych Planów Kapitałowych przedsiębiorcy grozi kara grzywny do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.

– Kara grzywny jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa, od liczby zatrudnionych osób, bo ten fundusz wynagrodzeń oczywiście jest determinowany liczbą osób i funduszami, jakie na wynagrodzenia pracodawca przeznacza – zaznacza Renata Bugiel.

Z kolei za niedokonywanie wpłat na PPK do wybranej instytucji finansowej grozi kara grzywny do miliona złotych.

– Kara grzywny grozi pracodawcom również za zniechęcanie pracowników, osób zatrudnionych do uczestnictwa w PPK – dodała adwokat.

Pracownicze Plany Kapitałowe to impuls do oszczędzania, jaki daje nam państwo. Pieniądze zgromadzone w programie będą pochodziły od pracowników, jak i pracodawców. Oszczędności będzie można wypłacić po 60 roku życia jednorazowo albo w comiesięcznych ratach przez okres 10 lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj