fot. flickr.com

MFiPR: Ponad 23 mln zł rządowego wsparcia dla nowej przeprawy na Wiśle

Budowa nowego mostu na Wiśle między Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi dostała wsparcie z budżetu państwa na ponad 23 mln zł; w podpisaniu umowy w tej sprawie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda – podało MFiPR w niedzielnym komunikacie.

Dotacja inwestycji realizowanej w ramach programu Mosty dla Regionów jest przeznaczona na opracowanie dokumentacji projektowej.

„Powstanie most na Wiśle, który połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice oraz powiaty garwoliński i kozienicki. Ta nowa przeprawa drogowa zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze” – oceniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Jak wskazała, odcinek między Dęblinem a Górą Kalwarią, który liczy ponad 70 km, jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu, zwracając uwagę, że w okolicy znajduje się jeden z największych zakładów pracy w regionie, czyli Elektrownia Kozienice.

Według komunikatu resortu, długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi wyniesie około 1,5 kilometra. Inwestycja powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718W na terenie powiatu kozienickiego. Nowa przeprawa skróci czas dojazdu z powiatu garwolińskiego do Radomia z półtorej do pół godziny.

Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego 80 procent, czyli 23,4 miliony złotych sfinansuje budżet państwa. Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych.

Głównym celem rządowego programu Mosty dla Regionów jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. Na realizację programu rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W programie Mosty dla Regionów można było ubiegać się o dotację na dofinansowanie zadań dotyczących przygotowania dokumentacji. Po zakończeniu prac projektowych samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl