R. Bochenek: Rząd jest gotowy do współpracy z Pałacem Prezydenckim ws. reformy sądowniczej

Rząd ma określone wymagania co do ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki; jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu, żeby rząd się w te prace aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. Rafał Bochenek w Polsat News mówił, że prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i rząd od samego początku szanuję tę decyzję, natomiast ma „określone wymagania co do tych ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki”.

Pytany o oczekiwania wobec tych projektów wymienił m.in. większą demokratyzację wymiaru sprawiedliwości oraz sprawę izby dyscyplinarnej, która miałaby „wyciągać wnioski i konsekwencje wobec osób, które naruszają przepisy prawa, również sędziów, którzy dotychczas bardzo często poza taka kontrola prawa pozostawali”.

Dopytywany, czy miedzy Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta trwają rozmowy dot. ustaw, Rafał Bochenek odpowiedział: „Rozumiem, że trwają prace w Pałacu Prezydenckim. Cały czas oczywiście rząd jest chętny do tego i otwarty na dyskusje. Na pewno jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu Prezydenckiego, żeby rząd się w te prace nieco aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi”.

PAP/RIRM

drukuj