Spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków

Po raz pierwszy od pięciu kwartałów spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków – poinformowało w raporcie Biuro Informacji Gospodarczej. Chodzi o osoby, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań poza kredytowych oraz kredytowych. Indeks obniżył się o 1,3 pkt. do 71,3 pkt. Do jego spadku doszło w 14 województwach.

Wyjątkiem okazały się Podlasie i Mazowsze, gdzie liczba niesolidnych dłużników przypadająca na 1000 dorosłych mieszkańców utrzymała się na tym samym poziomie.

Ekonomista Anna Milewska zwraca uwagę, że na spadek indeksu zaległych płatności złożyło się kilka okoliczności.

– Pierwsza okoliczność to na pewno 500 plus. W pewnej mierze i pewnej części, ponieważ nie możemy przyjąć, że wszyscy, którzy dostali 500 zł z programu „Rodzina 500 plus” od razu uregulowali swoje zobowiązania, ale na pewno w części te środki zostały na to przeznaczone. Drugim elementem jest zmiana podejścia wierzycieli do dłużników osób fizycznych. Wskutek znacznie większej edukacji społecznej dzisiaj nasi rodacy potrafią już, nawet po latach, przeczytać umowę, którą zawarli. W związku z tym potrafią też iść do prawnika – zaznacza Anna Milewska.

Anna Milewska wskazała też na otwarcie zawodów prawniczych oraz regulacje, które służą ochronie konsumentów.

RIRM

drukuj