fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

B. Kempa: Posłowie piszą oświadczenia do marszałka, by udowodnić, że było kworum

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa powiedziała, że w bardzo prosty sposób można wykazać, że podczas głosowań w Sali Kolumnowej Sejmu było kworum. Minister na antenie TVP 1 poinformowała, że głosujący posłowie składają do marszałka Sejmu oświadczenia, w których potwierdzają ten fakt.

Każdy z nas złożył oświadczenie dotyczące głosowania i każdy z nas jest w stanie powiedzieć, kto obok kogo siedział. Jesteśmy w stanie po raz kolejny wykazać tym, którzy wątpią, że byliśmy na Sali Kolumnowej w większej liczbie niż przewidują to przepisy – podkreśliła Beata Kempa.

Przedstawiciele rządu zapowiadają także opublikowanie zapisu kamer z 16 grudnia z Sali Kolumnowej. Wnioskowała o to część opozycji.

Od 16 grudnia salę planarną Sejmu okupują posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, dlatego też głosowania, m.in. nad projektem budżetu na 2017 r. odbyły się w Sali Kolumnowej.

Część opozycji uważa, że głosowania były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że brała w nich udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wziąć udział w głosowaniu.

RIRM

drukuj