fot. PAP/Rafał Guz

B. Kempa: D. Tusk powinien odciąć się od słów L. Jażdżewskiego

Donald Tusk powinien odciąć się od słów Leszka Jażdżewskiego; jeśli tego nie zrobi, mamy prawo sądzić, że to wszystko było tak naprawdę misternie ustawione – oceniła Beata Kempa, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odnosząc się do piątkowej wypowiedzi redaktora naczelnego ,,Liberté”.

Donald Tusk wygłosił w piątek na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. ,,Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach”. Przemówieniu byłego premiera przysłuchiwało się liczne grono polityków opozycji, w tym liderzy PO, PSL oraz Nowoczesnej.

Przemówienie Donalda Tuska poprzedził wykład Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego pisma ,,Liberté”. Publicysta mówił m.in., że ,,Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu”.

Leszek Jażdżewski wyraził również pogląd, że ,,dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków”.

,,Jednak rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry” – powiedział redaktor naczelny pisma ,,Liberté”.

Donald Tusk będzie we wtorek gościł w Poznaniu, gdzie weźmie udział w centralnych uroczystościach jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Beata Kempa została zapytana w TVP1, czy podczas tego wystąpienia powinien odnieść się do słów Leszka Jażdżewskiego.

,,Tak. Dlatego że jeśli tego nie zrobi, to tak naprawdę mamy do prawo do tego, żeby sądzić, że to wszystko było tak naprawdę misternie ustawione. Jeśli jeszcze zobaczymy materiał z tego wydarzenia, rzeczywiście Donald Tusk dość radośnie klepie pana Jażdżewskiego po ramieniu po tym, co wypowiedział” – podkreśliła minister w KPRM.

,,Moim zdaniem polityk, który już funkcjonuje w przestrzeni politycznej bardzo długo, powinien natychmiast odciąć się od tych słów” – dodała Beata Kempa.

Beata Kempa wskazała również, że Donald Tusk w piątek mówił ,,bardzo wiele o szacunku”.

,,Jak to się miało do słów Leszka Jażdżewskiego wypowiedzianych kilka minut wcześniej w stosunku do katolików?” – zauważyła minister.

Leszek Jażdżewski tłumaczył w poniedziałek na antenie Polsat News, że jego słowa dotyczyły ,,Kościoła instytucjonalnego” oraz ,,hierarchii kościelnej”. Wyjaśnił też, że mówiąc o ,,świniach” miał na myśli ludzi, ,,którzy manipulują emocjami”, ,,żyją z nienawiści””, ,,żyją z tego, że kreują negatywne emocje i liczą na to, że wpadniemy w pułapkę – dotyczy to komentatorów i polityków – i że będziemy chcieli odpowiedzieć hejtem na hejt”.

PAP/RIRM

drukuj