fot. sxc.hu

Renta socjalna od 1 września wzrosła do blisko 1030 zł

Od września wzrosła renta socjalna z kwoty 865 zł do 1029,80 zł. Tyle samo wynosi obecnie najniższa stawka renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 czerwca, które wyniesie 494 zł. Oznacza to, że łączna wysokość renty socjalnej do wypłacenia we wrześniu wyniesie 1524,11 zł brutto.

Zmiany są odpowiedzią na postulaty protestujących w kwietniu i maju w Sejmie osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów – przypomina Grzegorz Matusiak, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Podejmujemy wyzwania i inicjatywy, na ile mamy możliwości. Wykorzystujemy środki w budżecie dla polskiej rodziny – w tym przypadku dla niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że w przyszłości będą następne inicjatywy i możliwości wsparcia tych rodzin – wskazuje Grzegorz Matusiak.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu niepełnosprawności nabytej w okresie nauki w szkole lub szkole wyższej. Tego rodzaju świadczenie pobiera rocznie 280 tys. osób. Większy nakład na rentę socjalną to dodatkowy wydatek z budżetu państwa w wysokości 315 mln zł.

RIRM

drukuj