fot. flickr.com

Węgry: Audi zainwestuje 126 mln euro w fabrykę w Gyoer

Audi zainwestuje 41 mld forintów (126 mln euro) w rozbudowę infrastruktury produkcyjnej i centrum rozwoju silników w swej fabryce w Gyoer na północnym zachodzie Węgier – poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Szijjarto oświadczył na konferencji prasowej w Budapeszcie, że rząd wesprze inwestycję, która stworzy 250 nowych miejsc pracy, sumą 6,4 mld forintów (20 mln euro).

Burmistrz Gyoer Zsolt Borkai nazwał zakład Audi organiczną częścią miasta, zaś sam koncern – strategicznym partnerem. Jak podkreślił, fabryka daje prace tysiącom rodzin. Odnośnie produkcji silników elektrycznych powiedział zaś, że oznaczają one nowe możliwości rozwoju dla siły roboczej i miasta.

Powstała 26 lat temu fabryka Audi w Gyoer, w którą zainwestowano już w sumie ponad 8 mld euro, zatrudnia obecnie 12,5 tys. osób. W 2018 roku wyprodukowała prawie 2 mln silników.

Przemysł motoryzacyjny jest bardzo ważną gałęzią gospodarki na Węgrzech. Przypada nań ok. 30 proc. węgierskiej produkcji przemysłowej. Produkcja tej branży w 2017 roku przekroczyła wartość 8 bln forintów (prawie 24,5 mld euro). Swoje zakłady mają na Węgrzech m.in. Mercedes (Kecskemet w środkowych Węgrzech), Opel (Szentgotthard przy granicy z Austrią) i Suzuki (Ostrzyhom na północy).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl