fot. flickr.com

Sondaż na Węgrzech: umacnia się poparcie dla koalicji rządzącej

W ostatnim kwartale umocniło się poparcie dla rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP) i osłabiło poparcie dla niektórych partii lewicy – wykazał opublikowany w środę sondaż ośrodka badań opinii publicznej TARKI.

Poparcie dla koalicji Fidesz-KDNP wynosiło w lipcu wśród wszystkich dorosłych 35 proc., czyli o 2 pkt proc. więcej niż w kwietniu, a wśród osób zdecydowanych głosować na konkretną partię – 55 proc. (wobec 51 proc. trzy miesiące wcześniej).

Plasujący się na drugim miejscu skrajnie prawicowy Jobbik może liczyć na poparcie 11 proc. wszystkich dorosłych i 17 proc. tych, którzy wskazali konkretną partię. Oba wskaźniki są takie same jak w kwietniu.

Spadło natomiast poparcie dla Węgierskiej Partii Socjalistycznej: z 10 do 7 proc. wśród wszystkich ankietowanych i z 15 do 11 proc. wśród chcących głosować na konkretną partię. Spadek poparcia zanotowała też lewicowa Koalicja Demokratyczna – odpowiednio z 5 do 3 proc. i z 8 do 5 procent.

Wśród innych partii opozycyjnych ugrupowanie Polityka Może Być Inna oraz Ruch Momentum popiera po 2 proc. wszystkich wyborców i po 3 proc. tych, którzy wskazali konkretną partię, a Partia Razem (Egyuett) uzyskała 1 proc. poparcia.

Niezmiennie duży pozostaje odsetek osób, które wśród istniejących partii politycznych nie znajdują takiej, którą chcieliby poprzeć – w kwietniu było to 35 proc., a teraz 36 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-23 lipca na próbie 1017 osób.

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się na wiosnę przyszłego roku.

Koalicja Fidesz-KDNP rządzi na Węgrzech od 2010 roku, kiedy to pokonała skompromitowanych skandalami korupcyjnymi i złym zarządzaniem krajem socjalistów. W następnych wyborach w kwietniu 2014 roku koalicja Fidesz-KDNP uzyskała 44 proc. głosów, partie lewicowe w sumie 26 proc., a Jobbik – 21 proc.

PAP/RIRM

drukuj