fot. TT/KatalinNovak

Węgry: wiceminister ds. rodziny Katalin Novak uhonorowana wysokim polskim odznaczeniem

Węgierska wiceminister zasobów ludzkich Katalin Novak została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie otrzymała z rąk minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg na uroczystości w ambasadzie Polski w Budapeszcie.

Novak, która odpowiada w resorcie za sprawy rodziny i młodzieży, została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy na wniosek b. minister pracy, teraz europosłanki Elżbiety Rafalskiej, także obecnej na uroczystości.

„Pani minister Katalin Novak jest osobą bardzo zasłużoną dla kształtowania i umacniania współpracy z Polską. Jest inicjatorką wielu ważnych projektów polsko-węgierskich w zakresie kształtowania polityki prorodzinnej i animatorką podnoszenia kwestii socjalnych we wspólnym stanowisku w gremiach międzynarodowych, jak i na forum Grupy Wyszehradzkiej” – zauważyła Maląg w laudacji.

Polska minister zaznaczyła, że Polskę i Węgry łączy polityka prorodzinna.

„To, co tutaj zostało dokonane na Węgrzech pod przywództwem i z inicjatywy pani minister Katalin Novak, jest dla nas wielkim wzorem” – podkreśliła.

Maląg wskazała, że od 2016 r. w ramach programu Rodzina 500plus do polskich rodzin trafiło ponad 95 mld zł, ale realizowane są także inne programy, np. Maluch plus, służący zapewnieniu opieki dla dzieci do lat 3.

„Stoi przed nami opracowanie strategii na rzecz polityki demograficznej.(…) My jesteśmy teraz na etapie przeprowadzania badań, aby na twardych liczbach i konkretach oprzeć tę strategię, by pokazać, w jakim kierunku rząd polski powinien iść, aby wspierać rodziny, aby wzrastała dzietność” – powiedziała Maląg, wyrażając przekonanie, że demografia jest wyzwaniem zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.

Minister oraz wiceminister rodziny i pełnomocniczka rządu ds. polityki prorodzinnej Barbara Socha spotkały się przed uroczystością z Katalin Novak, a także odwiedziły węgierski Instytut Demografii i Rodziny, gdzie rozmawiano na temat węgierskich rozwiązań w sferze demografii.

”Jeszcze nie przesądzamy, w jakim kierunku pójdziemy. Strategia wyznaczy nasze cele. Będzie ona na pewno realizowana międzyresortowo, bo to jest wyzwanie dla rządu na kolejne lata” – zaznaczyła Maląg.

Novak dziękując za odznaczenie wyraziła przekonanie, że „Polska i Węgry mają w Europie misję reprezentowania rodzinocentrycznego sposobu myślenia” i choć są w tej postawie niemal odosobnione wśród europejskich rządów, to nie wśród ludzi.

Na uroczystości wręczenia odznaczenia obecny był szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever, a także liczni przedstawiciele Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskiej Ewa Ronay i szefowa ogólnokrajowego samorządu narodowości polskiej na Węgrzech Maria Felfoldi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl