fot. PAP/Mateusz Marek

Ponad 2,3 tys. interwencji na rzecz przedsiębiorców. Rzecznik MŚP podsumował 2019 rok

W ubiegłym roku biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło działania w ponad 2300 sprawach. Funkcję rzecznika wprowadził w 2018 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości. Biuro ma kolejne pomysły na poprawę warunków działalności gospodarczej w Polsce.

W kwietniu 2018 roku weszła w życie Konstytucja Biznesu. Jedną z jej założeń było powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik może m.in. interweniować w sprawie łamania prawa przedsiębiorców. W ubiegłym roku nie brakowało pracy – mówił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. 

– To są wnioski o bezpośrednią interwencję, o wejście rzecznika do postępowania, to są niekiedy tony akt, które trzeba przeanalizować. Przeanalizowanie tych 2336 spraw jednak wymagało dużej pracy – powiedział rzecznik.

Oprócz interwencji w sprawach przedsiębiorców, rzecznik opiniuje projekty ustaw na etapie rządowym i parlamentarnym oraz projekty ustaw samorządowych. Jak zauważył Mikołaj Kruczyński, koordynator rady przedsiębiorców przy rzeczniku, biuro kieruje się zasadami Konstytucji Biznesu.

– Co nie jest prawem zabronione, to jest dozwolone, organy w przypadku wątpliwości mają orzekać na korzyść przedsiębiorcy, zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy – mówił Mikołaj Kruczyński.

Zgodnie z zasadą proporcjonalności urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, na przykład nie może żądać dokumentów, którymi już dysponuje. Jedną z udanych interwencji biura było niedopuszczenie do zniszczenia 20 ton mrożonego szczupaka. W Gdańsku zatrzymano kontener, gdyż waga pojedynczych sztuk nie była zgodna z wpisem w świadectwie zdrowia – zaznaczył dyrektor wydziału interwencyjno-procesowego w biurze Anna Zaręba-Faracik.

– Rzecznik wniósł odwołanie wskazując na naruszenie zasady proporcjonalności. Główny Lekarz Weterynarii przychylił się do stanowiska rzecznika i nakazał wydanie organowi pierwszej instancji wydanie świadectwa przekroczenia granicy – oznajmiła Anna Zaręba-Faracik.

Biuro w 2019 rok osiągnęła wszystkie cele wydając o 10 mln złotych mniej niż założono w ustawie. Jak zaznaczył Adam Sadowski z Centrum im. Adam Smitha, funkcja rzecznika sprawdza się, ale jego kompetencje powinny być większe.

– Niestety jest urzędnikiem państwowym z nominacji, gdyby rzecznik był urzędem wybieranym publicznie właśnie przez przedsiębiorców, sądzę, że jego umocowanie i możliwość działania miałaby znacznie mocniejsze podstawy – wskazał Adam Sadowski.

Biuro rzecznika proponuje zmiany w istniejących już przepisach m.in. w „Małym ZUS-ie Plus”. Wśród postulatów jest stopniowe znoszenie limitu przychodów, do całkowitego w 2024 roku. Likwidacji ulec miałoby ograniczenie czasowe korzystania z ulgi. Obecnie z „Małego ZUS-u” można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. Jak mówił ekonomista Mariusz Kękuś, to dyskusyjna propozycja.

– Dlatego że jeżelibyśmy cały czas te składki przyjęli w zaniżonej wysokości, to powstaje obawa, że te osoby niestety będą miały bardzo niskie emerytury – powiedział Mariusz Kękuś.

Wśród celów rzecznika na ten rok jest wprowadzenie faktycznej odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędników, stopniowe zwiększenie płacy minimalnej do połowy średniej pensji oraz ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców. Rzecznik chce skutecznego skrócenia spraw w sądzie gospodarczym do maksymalnie 6 miesięcy.

– Duże firmy w stosunku do małych wykorzystują to, że te sprawy ciągną się po kilka lat i po prostu zachowują nieuczciwe praktyki, po prostu nie płacą tym małym podwykonawcom, licząc na to, że ten mały nie będzie chciał wchodzić w procesy kilkuletnie – zaakcentował Adam Abramowicz.

Wśród rządowych zmian jest obniżenie podatku CIT do 9 proc. czy obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. Niestety rosną koszty własne firm – zauważył przedsiębiorca Marek Jurycki.

– Między innymi energia elektryczna, płace. Wiadomo, że każdy chce zarabiać jak najwięcej i rzeczywiście trzeba ludziom płacić, ale to wszystko jest kosztem, koszty surowców – podsumował Marek Jurycki.

Poza biurem w Warszawie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma cztery oddziały terenowe: w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu i Gdańsku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl