fot. TV Trwam

Propozycje przedsiębiorców ws. uzyskania środków na realizację Polskiego Ładu

Przedsiębiorcy mają propozycje, jak pozyskać środki na realizację Polskiego Ładu. Obawiają się składki zdrowotnej. O szczegółach mówił w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie TV Trwam Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Rady Dialogu Społecznego pytał przedsiębiorców o rozwiązania, które pojawiły się w Polskim Ładzie. Właściciele firm obawiają się, że to z ich środków zostanie sfinansowany nowy program i mówili o podwyżce składki zdrowotnej. Takie stanowisko zajął też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Adam Abramowicz ma propozycję, która pozwoli pozyskać środki na Polski Ład.

– Rozumiemy, że będzie spadek dochodów przy podniesionej kwocie wolnej do 30 tysięcy i podniesionym progu, że trzeba coś z tym fantem zrobić. To my wymyśliliśmy kilka rzeczy. Jedną z nich jest to, żeby zniwelować bardzo złe skutki podnoszenia obciążenia w podatku liniowym, ale nie tylko, bo promujemy, żeby zrobić dach dla zarabiających na etatach – mówił Adam Abramowicz.

W postaci maksymalnej stawki, która będzie wyliczana jak trzydziestokrotność z ZUS-u.

– Czyli płacimy do tego momentu, kiedy obliczamy sobie trzydziestokrotność średniej (od tego 75 proc., od tego 9 proc.) i mamy dach, więc dalej nie płacimy. To są i tak kwoty większe od średniej, czyli ci co więcej zarabiają zarówno zatrudnieni o pracę, jak i przedsiębiorcy zapłacą na zdrowie dużo więcej, ale z pełnym odcięciem – wskazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

 Kolejna propozycja jest skierowana do osób, które płacą podatek liniowy.

– Druga polega na tym, aby to właśnie ci, którzy płacą podatek liniowy, mogli odliczyć tak jak pozostali Polacy 30 tys. zł od kwoty wolnej, żeby pozwolono im na to, żeby otrzymali kwotę wolną – podsumował Adam Abramowicz.

 Rzecznik Małych I Średnich Przedsiębiorców przekonywał, iż to pozwoliłoby uniknąć skoku obciążenia. Zapisy, jakie zostały zawarte w Polskim Ładzie, wciąż są konsultowane. Prezes PiS-u, Jarosław Kaczyński, podtrzymał deklarację, że na programie stracą jedynie nieliczni.

TV Trwam News

drukuj