fot. PAP/Mateusz Marek

A. Abramowicz: Rząd przerzuca odpowiedzialność za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa na właścicieli firm

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, ocenił, że rząd przerzuca na właścicieli firm odpowiedzialność za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa.  Odniósł się w ten sposób do ograniczeń wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa.

Rzecznik MŚP zwrócił uwagę, że rząd nakazuje usługodawcom weryfikację szczepień przeciw COVID-19, nie podając przy tym podstawy prawnej.

Adam Abramowicz podkreślił również, że nadal nie przedstawiono propozycji rekompensat za wprowadzane ograniczenia. Zaznaczył przy tym, że taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową wielu firm.

– Dla branż jest to niezwykle trudna sytuacja. Jeżeli rząd podejmuje decyzje o kolejnych restrykcjach i kolejnym obciążaniu przedsiębiorców, to powinien mieć na to pieniądze. W momencie ogłaszania powinny iść za tym konkretne propozycje, jak będzie rozwiązany problem kosztów dla przedsiębiorców związanych z decyzjami rządu. Nie ma żadnych konkretów. Oczekujemy, że to się szybko zmieni – powiedział Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP zwrócił uwagę, że wiele branż nie otrzymało rekompensat za ostatnie dwa miesiące poprzednio wprowadzonych obostrzeń.

Od 15 grudnia zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Zmniejszony zostanie limit osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 w takich miejscach, jak hotele, restauracje i bary. Ponadto zamknięte będą dyskoteki i kluby.

RIRM

drukuj