fot. pixabay.com

A. Abramowicz: Przedsiębiorcy bardzo dobrze oceniają pracę Rzecznika Finansowego

Przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniają działalność Rzecznika Finansowego. Likwidowanie tej instytucji jako osobnego organu nie jest dobrym pomysłem – ocenia Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MiŚP). W Sejmie trwają prace nad ustawą ws. przejęcia zadań Rzecznika Finansowego przez UOKiK.

Większość posłów nie poparła w czwartek wniosku o odrzucenie projektu ustawy i zdecydowała, że pracować nad nim będzie nadal sejmowa Komisja Finansów.

Zgodnie z propozycją, dotychczasowe zadania Rzecznika Finansowego (RF) zostaną przejęte przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem, jak argumentuje resort finansów, ma być bardziej efektywna ochrona konsumentów korzystających z usług finansowych. Jak zaznacza rząd, Rzecznik Finansowy nie działał wystarczająco sprawnie w trakcie afer takich jak m.in. afera Amber Gold oraz ta związana z kredytami frankowymi.

Tymczasem według Rzecznika MiŚP, urząd w obecnej formie działa sprawnie, co potwierdzają zgłaszające się tam firmy. Współpraca z Rzecznikiem Finansowym układa się bardzo dobrze – podkreśla Adam Abramowicz.

– Przedsiębiorcy mają wiele problemów związanych ze stosunkiem dużych korporacji do tych małych. Wiadomo, że duży przedsiębiorca ma przewagę nad właścicielami małych i średnich firm. Tutaj wielokrotnie Rzecznik Finansowy działał i to skutecznie. Mam taką wiedzę, że przedsiębiorcy bardzo dobrze oceniają jego pracę. Chcielibyśmy poszerzyć kompetencje rzecznika, żeby objął jeszcze większą liczbę przedsiębiorców, także tych mikro – mówi Adam Abramowicz.

Resort finansów chce, aby możliwość interweniowania w sprawach konsumentów indywidualnych, a nie tylko zbiorowych, przekazać UOKiK.

Warto zaznaczyć, że ustawa powołująca Rzecznika Finansowego pochodzi z sierpnia 2015 r., tymczasem np. afera Amber Gold wybuchła znacznie wcześniej, bo w 2012.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj