fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Od 2017 r. nowa stawka CIT

Od przyszłego roku będzie obowiązywać obniżona stawka CIT dla małych i nowych spółek. Tak wynika z projektu Ministerstwa Finansów, który trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z projektem obecny 19-procentowy CIT zostanie zmniejszony do 15 procent. Według resortu z niższej stawki skorzysta 90 proc. płacących CIT. Podatek na poziomie 19 proc. będzie obejmował tylko największe spółki, czyli te, których roczny przychód przekracza 1,2 mln euro.

Doradcy podatkowi wskazują, że obniżenie CIT-u wpłynie pozytywnie na rozwój polskiej przedsiębiorczości.

Poseł Jerzy Żyżyński, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, mówi, że zmiana zostanie wprowadzona dopiero w przyszłym roku, ponieważ nowelizacja prawa podatkowego zawsze jest dokonywana wolniej niż reformy w innych dziedzinach. 

– W podatkach nie da się wszystkiego tak łatwo zmienić, ponieważ pamiętajmy, że trzeba zmiany wprowadzić przed początkiem roku, żeby podatek w następnym roku mógł wejść i funkcjonować. Obniżenie CIT-u dla przedsiębiorstw, które osiągnęły niewielkie zyski, jest dobrym rozwiązaniem. W niektórych krajach stosuje się progresywny podatek od przedsiębiorstw, od zysku przedsiębiorstw. Mały płaci mało, a większy płaci więcej. Państwo musi pozyskiwać jak największe dochody na rzecz dobra publicznego od tych „tłustych krów”. Oczywiście, jednocześnie dobrze skonstruowany podatek musi zawierać pewne ulgi, które ułatwiają przedsiębiorcom funkcjonowanie i rozwój – podkreśla poseł Jerzy Żyżyński.

Obniżenie CIT-u to realizacja zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło. Nowa stawka nie będzie dotyczyć na początku niektórych firm, które powstały po przekształceniu albo z podziału innego podmiotu. Ma to zapobiec dzieleniu przedsiębiorstw na części tylko po to, aby płacić niższy podatek.

RIRM

drukuj