fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Jako MŚP wytwarzamy 50 proc. PKB i zatrudniamy blisko 80 proc. pracowników. Obecnie walczymy, by można było odliczać od podstawy składki zdrowotnej ulgę na złe długi i straty z poprzednich lat

Pogodziliśmy się już ze zwiększeniem obciążeń związanych ze składką zdrowotną. Jednak skomplikowanie tego systemu spowoduje, że małe firmy będą „przygniecione” biurokracją. Obecnie walczymy w Senacie, aby wprowadzić poprawkę do „Polskiego Ładu”, by można było odliczać od podstawy składki zdrowotnej ulgę na złe długi i straty z poprzednich lat – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), podczas programu „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Od wielu miesięcy polscy przedsiębiorcy, mający małe i średnie firmy, zmagają się z licznymi trudnościami. Najpierw kłopotów przysporzyła pandemia koronawirusa, która wstrzymała działalność wielu przedsiębiorstw, a teraz wojna na Ukrainie.

– Jedną z trudności jest cena gazów i paliw. Wielu przedsiębiorców używa paliwa do produkcji. Przykładem są piekarze, którzy zmienili tradycyjne piece na gazowe, a teraz obawiają się o przyszłość swoich działalności – wskazał Adam Abramowicz.

Wielu przedsiębiorców do tej pory odczuwa straty po trzech miesiącach zamknięcia firm w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd z racji COVID-19. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił uwagę, że spora część właścicieli firm nie otrzymała wsparcia z tarczy branżowej.

– Trzeba pilnej reakcji rządu, żeby uczciwie rozliczyć się z firmami, które były zamknięte w czasie pandemii. Czekamy również na to, że ceny za energię zostaną opanowane. Pisałem do rządu w sprawie poprawki, aby małych przedsiębiorców objąć tą samą ochroną co konsumentów. Senat ją przyjął, natomiast Sejm odrzucił, argumentując to potrzebą notyfikacji z Brukseli. Na dodatek wprowadzono skomplikowany „Polski Ład”, który wiąże się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli firm – poinformował gość programu „Rozmowy niedokończone”.

Adam Abramowicz podkreślił, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw ma ogromne znaczenie dla rozwoju Polski. Dlatego wsparcie właścicieli niewielkich firm leży w interesie całego państwa.

– Jako MŚP wytwarzamy 50 proc. PKB (Produkt Krajowy Brutto) i zatrudniamy blisko 80 proc. pracowników. Oczywiście duże firmy również są bardzo ważne w naszym systemie gospodarczym, jednak nie mogłyby one działać skutecznie, gdyby nie były otoczone firmami z sektora MŚP (…). Małe i średnie przedsiębiorstwa w zdecydowanej większości posiadają polski kapitał  – podkreślił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Gość programu wyjaśnił, że właściciele małych firm znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, dlatego rząd nie powinien ich obciążać dodatkowymi kosztami. Zwiększenie kolejnych kosztów prowadzenia działalności może skutkować zamykaniem małych i średnich przedsiębiorstw.

– Pogodziliśmy się już ze zwiększeniem obciążeń związanych ze składką zdrowotną. Jednak skomplikowanie tego systemu spowoduje, że małe firmy będą „przygniecione” biurokracją. Obecnie walczymy w Senacie, aby wprowadzić poprawkę do „Polskiego Ładu”, by można było odliczać od podstawy składki zdrowotnej ulgę na złe długi i straty z poprzednich lat – powiedział rozmówca.

Adam Abramowicz odniósł się do informacji podanych przez Europejski Bank Inwestycyjny, z której wynika, że ok. 61 proc. polskich przedsiębiorców otrzymało od rządu wsparcie finansowe. Była to pomoc udzielana w ramach kryzysu pandemicznego.

– To nie było wsparcie, ale rekompensaty za zamknięcie. Pamiętajmy, że to rząd zamknął firmy i dlatego powinien dać rekompensatę (…). Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) 6 proc. wzrostu inflacji to skutek zamknięcia firm w czasie pandemii – dodał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Trudną sytuację polskich firm potęguje konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą. Rosnąca inflacja, wysokie ceny surowców oraz mniejsza konsumpcja są wynikiem trwającej wojny na Ukrainie, na czym m.in. tracą polscy właściciele firm.

– Warto podkreślić, że polski rząd bardzo dużo zrobił w tej kwestii, ponieważ jako jedyny obniżył podatki za paliwo – powiedział Adam Abramowicz.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl