fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

A. Abramowicz: Mikro i małych sklepów nie zamyka się z powodu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele  

Nie ma żadnych wiarygodnych danych wskazujących na straty małych lub średnich sklepów po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – podkreślił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Regulacje obowiązują od stycznia 2018 r. W tym czasie pojawiły się informacje o ich rzekomych negatywnych konsekwencjach dla małych przedsiębiorców.

Według przeciwników zmian, ustawa doprowadziła do zamknięcia tysięcy małych sklepów. Rzecznik Adam Abramowicz zaznaczył, że większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia dotychczasowe zmiany w handlu.

– Zdecydowana większość mikro i małych sklepów jest z tej ustawy zadowolona, a już na pewno – mogę to stwierdzić z pełną odpowiedzialnością – jest nieprawdziwa teza, że tysiące mikro i małych sklepów zamyka się z powodu tej ustawy. Zamyka się je z zupełnie innego powodu. Powodem jest ekspansja dyskontów i sieciowych sklepów do małych miejscowości. Nasza ustawa o ochronie konkurencji niestety nie działa i mikro oraz małe sklepy nie mogą kupować towaru w takich cenach, jak to robią duże firmy. Tu nie chodzi tylko o ograniczenie kosztów z powodu dużych magazynów. Tu chodzi o praktyki niedozwolone – tłumaczył Adam Abramowicz.

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się konferencja podsumowująca rok funkcjonowania ustawy o handlu w niedziele i święta. Organizuje ją Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W konferencji mają uczestniczyć m.in. przedstawiciele przedsiębiorców oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

RIRM

drukuj