fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Do tej pory nie sprawdziły się badania zlecane przez pracodawców międzynarodowych korporacji, które cały czas są przeciwne wolnym niedzielom

Nie ma powodów do tego, żeby przywracać handlowe niedziele. Do tej pory nie sprawdziły się badania zlecane przez pracodawców międzynarodowych korporacji, które cały czas są przeciwne wolnym niedzielom – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Z badania zleconego przez CBRE wynika, że 51 proc. osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień, także w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent. Ponadto mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę.

– Takich badań od momentu, kiedy zgłosiliśmy projekt ograniczający handel w niedzielę, naprawdę były dziesiątki. (…) Trzeba wziąć dużą poprawkę na to, kto jest zleceniodawcą badań. Do tej pory nie sprawdziły się badania zlecane przez pracodawców międzynarodowych korporacji, które cały czas są przeciwne wolnym niedzielom – powiedział Alfred Bujara.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył, że rząd nie zapowiada żadnych zmian w ustawie ograniczającej handel w niedziele.

– Miesiąc temu premier wypowiedział się, że nie widzi podstaw i przyczyn, aby pracować nad ustawą, która przywracałaby handlowe niedziele. Nie ma takiego zagrożenia ze strony rządu ani partii rządzącej. Są w tej chwili ruchy pracodawców międzynarodowych, które były od samego początku. Oni broni nie zakopali, bo cały czas próbują walczyć o to, żeby przywrócić handlowe niedziele. Tak naprawdę na niedzielach nie stracili, bo obroty, które mieli przed COVID-19, im nie spadły. Teraz również sprzedaż w handlu detalicznym nie jest zła, ona wzrasta. Nie ma powodów do tego, żeby przywracać handlowe niedziele – podkreślił szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Alfred Bujara wspomniał także, że przeciwne wolnym niedzielom są również partie opozycyjne, które zgłaszały już projekty swoich ustaw przywracających handel w niedziele. Wskazał tutaj na polityków Koalicji Obywatelskiej.

– Dziwię się politykom Koalicji Obywatelskiej, bo tak naprawdę oni występują przeciwko polskim pracownikom, nakręcając cały czas koniunkturę międzynarodowym korporacjom, które dzisiaj, szczególnie widać to w czasie COVID-19, wykorzystują ciągle pracownika, wykorzystują polski rynek, bo przecież podatki płacone w Polsce są znikome. To jest działanie na niekorzyść Polski. Nie rozumiem polityków z Koalicji Obywatelskiej – oznajmił rozmówca RIRM.

 

radiomaryja.pl

drukuj