fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera D. Tuska w sprawie rekompensat dla przygranicznych przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera ws. rekompensat dla przygranicznych przedsiębiorców. W ocenie Adama Abramowicza planowane przywrócenie strefy buforowej na terenach przy granicy z Białorusią będzie miało negatywne skutki dla lokalnych firm, m.in. z branży turystycznej.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do premiera o wprowadzenie rekompensat podobnych jak w latach 2021-2022. Jak zauważył, na razie w tej kwestii panuje cisza po stronie rządzących.

– Jeżeli rząd zamyka firmę i robi to oczywiście w interesie publicznym, to powinno być tej firmie wypłacone odszkodowanie. Pamiętajmy, że firmy mają swoje zobowiązania, mają zatrudnionych pracowników, mają kredyty, leasingi i to wszystko muszą regulować. W momencie kiedy nie mają przychodu, zostają postawieni w tragicznej sytuacji. Rząd nie mówi nic na ten temat. Zaznaczył w komunikacie, że skonsultował ze środowiskiem przedsiębiorców i wyznaczył stratę tak, żeby była jak najmniej dotkliwa. Jednak dotknie to przedsiębiorców, w związku z tym już powinno być powiedziane, jakie środki zostaną podjęte. Tych firm nie jest bardzo dużo, więc koszty budżetowe będą niewielkie – podkreślił Adam Abramowicz.

Strefa buforowa ma obowiązywać na kilkudziesięciu kilometrach przy granicy z Białorusią. Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie ona sięgać 200 metrów od granicy, a w niektórych miejscach do dwóch kilometrów.

RIRM

drukuj