Politycy Zjednoczonej Prawicy apelują do premiera w sprawie zgłoszenia projektu zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami

Politycy Zjednoczonej Prawicy apelują do premiera, aby na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zgłosił projekt zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami. Chcą też, by Sejm poparł rząd w tej sprawie, przyjmując zgłoszoną przez nich uchwałę.

Posłowie Janusz Kowalski i Waldemar Buda, powołując się na dane z resortu klimatu, wskazali, że w obecnej perspektywie budżetowej Polska na tzw. deficycie uprawnień do emisji CO2 straci 100 mld złotych. W tym roku będzie to prawie 15 mld złotych.

To jest koszt, który jest doliczany do taryf na energię elektryczną i to są pieniądze, które są bezpowrotnie wytransferowane z Polski – mówił Janusz Kowalski. Stąd projekt uchwały i apel do rządu o działania ws. zawieszenia ETS.

– Zgłaszamy dziś bardzo ważny projekt uchwały sejmowej, który nawiązuje do projektu uchwały z grudnia 2021 roku, kiedy to pan premier Mateusz Morawiecki, jadąc na szczyt Rady Europejskiej, zgłosił projekt zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami. Zażądał reformy tego systemu po to, żeby zatrzymać podwyżki cen energii. Dziś jako odpowiedzialna opozycja zgłaszamy projekt uchwały wzywający Donalda Tuska do podjęcia tego tematu na najbliższej Radzie Europejskiej, czyli do zgłoszenia postulatu zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami po to, żeby go zreformować i aby te pieniądze zostawały w polskiej gospodarce. Będziemy wspierać rząd, jeżeli postawi taki postulat – podkreślił poseł Janusz Kowalski.

Waldemar Buda wskazał, że bez zawieszenia ETS polscy przedsiębiorcy i wszyscy Polacy zapłacą do 2027 roku w cenie prądu 100 mld złotych.

Stąd się bierze nieopłacalność produkcji w wielu branżach. Stąd się bierze obciążenie gospodarki. Jak sobie to porównamy do środków z KPO dotacyjnych – 24 mld zł, jak sobie to porównamy do środków europejskich z perspektywy, to się okazuje, że my niewiele zyskujemy na tym, bo z jednej kieszeni otrzymujemy, a drugą kieszenią nam wyjmują dokładnie 100 mld złotych. Dlatego wracamy do pomysłu zawieszenia ETS – wskazał poseł Waldemar Buda.

Politycy zapowiedzieli, że będą naciskać na rząd, by zadziałał w tej kwestii. Zaapelowali też do wszystkich parlamentarzystów o jedność w tym temacie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl