fot. PAP/Mateusz Marek

Liderzy Zjednoczonej Prawicy apelują do opozycji, aby wykazała się odpowiedzialnością w kwestii terminu wyborów prezydenckich

Liderzy Zjednoczonej Prawicy apelują do polityków opozycji o odpowiedzialne zachowanie ws. terminu wyborów prezydenckich. Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wystąpili na wspólnej konferencji.

Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich jest w Senacie. Izba opóźnia jednak prace nad przepisami. W komisjach złożono poprawkę, że ustawa wchodzi w życie 6 sierpnia br.

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński zaznaczył, że niektórzy chcą odrzucić rozwiązania konstytucyjne ws. terminu wyborów.

Jednocześnie podkreślił, że ostatni możliwy termin to 28 czerwca.

– Nasze stanowisko jest jednoznaczne, wspólne – wybory będą przeprowadzone. Jeżeli będą próby przeciwstawiania się temu, będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, po to, żeby prawo zostało wykonane, żeby podstawowa instytucja demokracji, czyli wybory, były w Polsce faktem – podkreślił prezes PiS.

Szef Porozumienia Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że próba przesunięcia wyborów na sierpień to element „jakichś wojenek” w obrębie opozycji. Zaapelował do liderów opozycji, aby przestali grać interesem Polski w imię partykularnych interesów.

– Niedawno odbył się tzw. okrągły stół z udziałem wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie. I tam odnieśliśmy takie wrażenie, że partie opozycyjne zadeklarowały gotowość szybkich prac nad ustawą pozwalającą przeprowadzić wybory na przełomie czerwca i lipca. Dzisiaj sytuacja się zmieniła. Mam nadzieję, że to jest sytuacja przejściowa i mam nadzieję, że liderzy opozycji przywrócą powagę swoim działaniom i przestaną kompromitować się w obliczu polskich obywateli – powiedział Jarosław Gowin.

Wczoraj marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby Senat przyjął ustawę ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu.

Wcześniej marszałek Senatu przekazał, że posiedzenie, na którym wyższa izba parlamentu miałaby się zająć ustawą, planowane jest na przyszły tydzień.

 

RIRM

drukuj