fot. PAP/Artur Reszko

Od czwartku będzie obowiązywała strefa buforowa przy granicy z Białorusią

Rząd przygotował rozporządzenie o strefie buforowej przy granicy z Białorusią. Przepisy będą obowiązywały od czwartku. Regulacji gwarantujących żołnierzom bezpieczeństwo prawne oczekuje prezydent Andrzej Duda, który zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent wyszedł z inicjatywą, by posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozpocząć od upamiętnienia polskiego żołnierza, który zginął na granicy z Białorusią po ataku migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Prezydent relacjonował, że napaści na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy to już stały element trwającej wojny hybrydowej.

– Było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego udał się do żołnierzy. Przebywał w jednej z baz Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie odpowiedzialnego za ochronę granicy z Białorusią. Prezydent mówił, że Polska musi znaleźć sprawcę ataku na zamordowanego żołnierza.

– Polska musi dołożyć wszelkich starań. Polskie państwo powinno uruchomić wszelkie środki, aby sprawca tego morderstwa został schwytany, zatrzymany i w sposób należyty ukarany – zaznaczył Prezydent RP.

W Sejmie zaplanowane jest pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, który określa, jak reagować ma państwo w sytuacji zewnętrznego zagrożenia. W przepisach – według Pałacu Prezydenckiego – mają znaleźć się rozwiązania, które są także reakcją na sytuację sprzed kilku miesięcy, gdy polscy żołnierze, po oddaniu strzałów ostrzegawczych w kierunku migrantów, zostali zatrzymani przez Żandarmerię. W tym samym czasie nad swoimi rozwiązaniami pracuje resort obrony narodowej.

– Mają w dodatkowy sposób zwiększyć bezpieczeństwo prawne naszych żołnierzy – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Rząd, który w poniedziałek obradował na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku, podjął pracę nad przepisami, które opisują, w jakich okolicznościach użycie broni przez żołnierza nie będzie przestępstwem.

– Ustawa dotyczy polskich żołnierzy, którzy używają broni w sytuacji zagrożenia – powiedział premier Donald Tusk.

Premier chce przekonywać do przyjęcia przepisów, które umożliwią użycie wojska na terytorium Polski bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego czy wojennego. Z kolei w środę podpisane zostanie rozporządzenie o strefie buforowej przy granicy z Białorusią.

– Chodzi o to, aby utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i zbudować lepsze warunki dla służby zarówno Straży Granicznej, jak i wojskowej oraz policji – zaznaczył Donald Tusk.

Przepisy wejdą w życie w najbliższy czwartek. Cała strefa ma obowiązywać na odcinku ponad 60 kilometrów, z czego w pasie ponad 45 kilometrów jej głębokość wyniesie około 200 metrów. Wobec tego, co dzieje się na granicy, gdzie służba wojskowa wiąże się z zagrożeniem życia, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do tych polityków, którzy podważali zaufanie do działań żołnierzy i funkcjonariuszy.

– Myślę, że są tacy politycy w Polsce, którzy po prostu powinni za swoje zachowania przeprosić polskich żołnierzy, tych, którzy nosili mundur i tych, którzy bronili naszej granicy i naszego bezpieczeństwa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Codziennie na granicy z Białorusią mają miejsce setki prób nielegalnego jej przekroczenia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl