Na Litwę nie wpuszczono samochodu Białorusina z radziecką symboliką

Na Litwę nie wpuszczono obywatela Białorusi, gdyż na jego samochodzie znajdowała się radziecka symbolika – poinformowała we wtorek litewska Służba Ochrony Granicy. Prezentowanie symboli radzieckich jest zakazane na Litwie od 2008 roku.

Jak informują litewscy pogranicznicy, na tylnej szybie samochodu Peugeot 405, którym kierował Białorusin, znajdowała się nalepką prezentująca radziecką gwiazdę pięcioramienną oraz sierp i młot.

W komunikacie Służby Ochrony Granicy zaznaczono, że zatrzymany Białorusin mógł kontynuować podroż pieszo bądź samochodem po zdjęciu nalepki. Kierowca odmówił zdjęcia naklejki i wrócił na Białoruś.

Litwa w 2008 roku zabroniła publicznego prezentowania flag, herbów, symboli i mundurów nazistowskich Niemiec, ZSRR oraz Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Za publiczne używanie tych symboli grozi grzywna. Zakazane jest też śpiewanie podczas zgromadzeń hymnów Związku Radzieckiego i hitlerowskich Niemiec.

Zgodnie z przyjętą ustawą nie karze się wykorzystania symboli w muzeach, w działalności oświatowej i naukowej, w handlu antykami, a także jeżeli są to symbole obecnie istniejących państw. Przepisy nie przewidują też kar dla walczących w II wojnie światowej, którzy z różnych okazji wkładają mundury radzieckie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl