PAP/Wojtek Jargiło

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku

W Białymstoku odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obrady dotyczyły sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt m.in. reguluje zasady użycia broni przez wojsko.

Posiedzenie Rady rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy szeregowego Mateusza Sitka. Żołnierz zmarł w czwartek, po tym jak pod koniec maja został ugodzony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy próbowali sforsować granicę.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że należy dołożyć wszelkich starań, aby doprowadzić do ukarania sprawców.

– Powinniśmy dołożyć wszystkich sił – jako władze państwowe i jako polskie państwo dla powagi naszego państwa – aby ci ludzie zostali złapani i w sposób należyty ukarani. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby w taki sposób podnoszono rękę nie tylko na naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, ale przede wszystkim na Rzeczpospolitą. To jest podniesienie ręki przez obcych na Rzeczpospolitą. Powinniśmy tutaj działać z całą stanowczością przy użyciu wszelkich dostępnych nam sił – podkreślił szef państwa polskiego.

Wcześniej w Białymstoku odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu dotyczące sytuacji na granicy. Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przyjął na nim uchwałę o utworzeniu specjalnej strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

Wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił z kolei projekt przepisów, który przewiduje, że w razie zagrożenia użycie broni na granicy przez żołnierza nie będzie przestępstwem.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl