fot. cm.kul.pl

Prof. A. Jabłoński: Zaszła mentalna zmiana w świadomości wielu Europejczyków

Kwestie takie jak Zielony Ład, migracja i próby narzucania pewnych rozwiązań społecznościom narodowym wbrew ich woli spowodowały, że mamy dosyć istotne zmiany poparcia wskazujące na partie, które są bardziej eurosceptyczne. Uważam to za pozytywny sceptycyzm wobec biurokratycznych, nieprzemyślanych rozwiązań, które są bardzo kosztowne dla społeczeństwa – zaznaczył prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.   

W niedzielę zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki głosowania na antenie Radia Maryja ocenił prof. Arkadiusz Jabłoński.

– Zaszła mentalna zmiana w świadomości wielu Europejczyków. Dotychczasowa polityka, która raczej nie wywoływała żadnych reakcji albo była zgodna z oczekiwaniami wielu społeczeństw europejskich, straciła uznanie. Wyniki są tego wyrazem. Kwestie takie jak Zielony Ład, migracja i próby narzucania pewnych rozwiązań społecznościom narodowym wbrew ich woli spowodowały, że mamy dosyć istotne zmiany poparcia wskazujące na partie, które są bardziej eurosceptyczne. Ten eurosceptycyzm jest wynikiem błędnych działań w ramach instytucji unijnych (…). Uważam to za pozytywny sceptycyzm wobec biurokratycznych, nieprzemyślanych rozwiązań, które są bardzo kosztowne dla społeczeństwa – mówił socjolog.

W Polsce wygrała Platforma Obywatelska zdobywając 21 mandatów. O jeden mniej – 20 mandatów – otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z 6 mandatami, pokonując Trzecią Drogę (3 mandaty) i Lewicę (3 mandaty). [czytaj więcej] 

– Wyniki świadczą o tym, że Platformie Obywatelskiej udało się zmarginalizować swoich sojuszników, którzy płacą koszt polityczny za niespełniane obietnice. Dotyczy to zwłaszcza Trzeciej Drogi, ale w dużej mierze także Lewicy. Natomiast zwycięstwo nad prawicą jest żadne. Jeśli zsumować głosy PiS i Konfederacji, to są one porównywalne z liczbą mandatów, jaką otrzymała „koalicja 13 grudnia” – wskazał gość „Aktualności dnia”.

 
Prof. Arkadiusz Jabłoński zwrócił również uwagę na styl kampanii prowadzony przez partie polityczne.

– Okazuje się, że wzmacnianie emocjonalnej niechęci do Zjednoczonej Prawicy, zwłaszcza do Prawa i Sprawiedliwości, dla zwolenników Platformy Obywatelskiej jest chyba ciągle najważniejszym czynnikiem mobilizującym do udziału w wyborach. Wskazują na to wysokie frekwencje w dużych miastach (…). Natomiast zwracanie uwagi na merytoryczne sprawy związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej też odnalazło oddźwięk, chociażby w bardzo wysokim poparciu dla Konfederacji – powiedział.

Socjolog podkreślił również, że elektorat rolniczy został przejęty przez Konfederację.

– Konfederacja o wiele bardziej wyraziście podważała wszelkie elementy Zielonego Ładu, co było podstawą strajków rolniczych (…). Rolnicy nie zapomnieli „Piątki dla zwierząt” [autorstwa Prawa i Sprawiedliwości – red.] oraz różnych nie do końca przemyślanych deklaracji dot. poparcia dla Zielonego Ładu w wydaniu proekologicznym, które miały wiązać się z bardziej naturalną produkcją żywności. Okazało się, że sprowadziło się to do podniesienia cen produkcji bez dopłat i jeszcze z konkurencją produktów rolnych z różnych kierunków świata. To zniechęciło wielu rolników do poparcia Prawa i Sprawiedliwości – mówił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Arkadiuszem Jabłońskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl