fot. PAP/Albert Zawada

Wybory do Parlamentu Europejskiego: KO – 37,06 procent, PiS – 36.16 procent, Konfederacja – 12,08 procent. W Rosji i na Białorusi wygrywa Koalicja Obywatelska. W USA i Kanadzie triumf PiS

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory ledwo wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06 procent głosów. Zaraz za nią znalazł się PiS z wynikiem 36,16 procent. Podium zamknęła Konfederacja z wynikiem 12,08 procent Polacy głosowali także w różnych zakątkach na świecie. W Federacji Rosyjskiej aż 44,64 procent głosów padło na Koalicję Obywatelską. Partia Donalda Tuska odniosła także sukces na Białorusi, osiągając 47,22 procent głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyniki exit poll dawały Platformie ponad 38-procentowy wynik i wyraźną przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. Ostatecznie wybory ledwo wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 37.06 procent głosów. Zaraz za nią znalazł się PiS z wynikiem 36,16 procent. Podium zamknęła Konfederacja z wynikiem 12.08 procent.

– My dzisiaj pokazaliśmy, że jesteśmy światłem nadziei dla Europy. My będziemy umieli walczyć o interesy Polski w Europie jak nikt – mówił Donald Tusk.

Late poll skorygował wynik Koalicji Obywatelskiej w dół.

– Po 10 latach znowu wygrywamy wybory, samodzielnie. To bardzo ważne dla nas zwłaszcza po pół roku od wyborów parlamentarnych – oznajmił Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

PiS ze wstępnych niespełna 34 proc. skoczył na 36.16 procent.

– Potrzebny jest biało-czerwony front, który z całą pewnością ostatecznie powstanie – akcentował Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Przy Nowogrodzkiej prezes PiS kreślił, że w najważniejszej rozgrywce jego ugrupowanie wciąż ma ogromne szanse.

– Nie ma żadnej wątpliwości, że droga do zwycięstwa, w tych najważniejszych wyborach, najpierw prezydenckich, a później parlamentarnych, jest otwarta – wskazał Jarosław Kaczyński.

Trzecia Droga ostatecznie spadła za Konfederację, która uzyskała wynik 12,08 procent. Koalicja PSL i Polski2050 nie osiągnęła nawet 7 proc. i tylko nieznacznie wyprzedziła Lewicę.

– Traktujemy bardzo poważnie ten wynik i z pokorą; wiemy, co mamy do zrobienia i wiemy, że odpowiedzialność za rządy kosztuje – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Konfederacja będzie miała sześciu europosłów, czyli dwa razy więcej niż łączna liczba eurodeputowanych PSL, Polski2050 i Lewicy.

– To jest największy sukces w historii naszego środowiska; nawet jak troszeczkę spadnie, to dalej będzie największy sukces w historii Konfederacji – podsumował Sławomir Mentzen, współprzewodniczący Konfederacji.

Polacy głosowali także w różnych zakątkach na świecie. W Federacji Rosyjskiej aż 44,64 procent głosów padło na Koalicję Obywatelską.

Partia Donalda Tuska odniosła także sukces na Białorusi, osiągając 47,22 procent głosów.

Z kolei w Kanadzie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, osiągając wynik 45,47 procent.

Prawo i Sprawiedliwość zatriumfowało także w USA – 51.73 procent.

Z kolei Konfederacja wygrała wśród głosujących znajdujących się na statkach – 35,56 procent.

Wyniki wskazują, że Koalicja Obywatelska zdobyła w tych wyborach 21 mandatów, a PiS – 20 mandatów.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl