PAP/EPA

Premier Czech: Za próbą podpaleń w Pradze najprawdopodobniej stoi Rosja

Premier Czech, Petr Fiala, powiedział w poniedziałek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa, że udaremniona przez służby próba podpaleń w Pradze została najprawdopodobniej zorganizowana i sfinansowana przez Rosję. W czwartek policja zatrzymała obcokrajowca podczas próby podpalenia.

26-letniego mężczyznę pochodzącego z Ameryki Południowej zatrzymano w czwartek podczas próby podpalenia autobusów miejskich w jednej z praskich zajezdni. Postawiono mu zarzut udziału w akcie terrorystycznym, za co grozi od 12 do 20 lat więzienia lub kara dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd zgodził się na areszt podejrzanego.

„W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że rosyjski wywiad może być zaangażowany w ataki w całej Europie” – powiedział premier Fiala, podając jako przykład podpalenia w Polsce.

Jego zdaniem jest to część trwającej wojny hybrydowej, w której Czechy muszą się bronić.

Minister spraw wewnętrznych, Vit Rakuszan, zaznaczył, że takie ataki mogą być planowane w całej Europie.

„Otrzymaliśmy informacje, że Republika Czeska może być krajem docelowym” – dodał minister.

„Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że rosyjskie ataki były głównie hybrydowe, skoncentrowane na infrastrukturze IT. Teraz dochodzimy do etapu, w którym mogą one obejmować również obiekty fizyczne” – uzupełnił.

Mężczyzna przybył do Czech pięć dni temu – przekazał szef policji Martin Vondraszek. Został zatrzymany przy próbie podpalenia. Po uzyskaniu informacji o możliwym ataku i ujęciu domniemanego sprawcy w całym kraju wprowadzone zostały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na ulicach, w centrach handlowych, środkach transportu i dworcach kolejowych pojawiły się dodatkowe patrole policyjne. W niektórych miejscach funkcjonariusze byli uzbrojeni w broń długą.

Minister spraw wewnętrznych zapewnił, że podjęta działania mają przede wszystkim charakter prewencyjny, a bezpośrednie zagrożenie mieszkańcom Czech nie grozi.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl