D. Tarczyński: Timmermans powtarza przekaz otrzymany od opozycji

Frans Timmermans powtarza przekaz otrzymany od opozycji – mówi poseł PiS-u Dominik Tarczyński. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział na konferencji prasowej, że KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca. 

Timmermans stwierdził również, że w przypadku odwołania sędziów Sądu Najwyższego lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7. traktatu unijnego dopuszczający sankcje.

Poseł Dominik Tarczyński wskazuje, że wiceprzewodniczący KE w swoim wystąpieniu nie odniósł się merytorycznie do zapisów zmieniających polskie prawo.

– Powtarzał takie wyświechtane powiedzenia o rządach prawa i trójpodziale władzy, ale gdyby ktokolwiek zapytał Fransa Timmermansa o to, co mu się nie podoba w zapisach ustawy, którą zaproponowaliśmy, oczywiście nie odpowiedziałby, bo nie ma o tym zielonego pojęcia. Otrzymuje przekaz od opozycji i powtarza go. Żałuję, że żaden z dziennikarzy nie zapytał go, który dokładnie zapis jest niezgodny z prawem europejskim. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europy, której członkiem jestem, będę miał okazję zadać mu to pytanie. Naprawdę nie odpuszczę. Przepytam go z zapisów, które mu się nie podobają, i które podważa. Ujawnimy tę wielką hipokryzję, niewiedzę i cel polityczny – podkreślił Dominik Tarczyński.

Komisja Europejska omówiła dziś planowane zmiany w sądownictwie w Polsce. Chodzi o podpisaną przez prezydenta ustawę o ustroju sądów powszechnych oraz dwie, które Andrzej Duda zawetował: o Sądzie Najwyższym i KRS.

Komisja Europejska poinformowała też, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku „z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązkach związanych z relokacją uchodźców”.

Kraje te mają miesiąc by odpowiedzieć na opinię wystosowaną przez Komisję.

RIRM

drukuj