Minister finansów Włoch: w tym roku 4,2 mld euro wydatków na migrantów

4,2 mld euro wyda w tym roku rząd Włoch w związku z kryzysem migracyjnym – powiedział w środę w parlamencie minister finansów Pier Carlo Padoan. W zeszłym roku wydatki te wyniosły 3,6 mld euro.

Odpowiadając na pytania w Izbie Deputowanych dotyczące kosztów zmagania się z falą migracyjną, minister Padoan wyjaśnił, że z kwoty 4,2 mld euro suma 2,8 mld euro zostanie przeznaczona na organizację miejsc pobytu dla migrantów i ich utrzymanie.

Taka wysokość wydatków – oświadczył szef resortu – prognozowana jest przy założeniu utrzymania się obecnego scenariusza presji migracyjnej. Jeśli ona jeszcze wzrośnie, koszty mogą sięgnąć 4,6 mld euro.

Jednym z powodów ich wzrostu jest większa liczba przybyłych nieletnich migrantów bez opieki. Są oni umieszczani w osobnych ośrodkach, a dzienny koszt ich pobytu tam wynosi 45 euro.

W przypadku pozostałych migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl pobyt ten kosztuje od 32 do 35 euro dziennie.

W tym roku do Włoch przybyło dotąd ponad 93 tys. migrantów. Oczekuje się, że do grudnia liczba ta osiągnie 200 tys. W zeszłym roku, uznanym za rekordowy, przypłynęło 181 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj