Włosi zostali mistrzami Europy w piłce nożnej

Włosi mistrzami Europy w piłce nożnej. W finale w rzutach karnych pokonali Anglię. Po 120 minutach był wynik 1:1.

Mecz zaczął się najszybciej strzelonym golem w finale ME, bo już w 2 minucie. Piłkę do siatki posłał Luke Shaw. Anglicy prowadzili i przeważali. W drugiej połowie role się odwróciły. To Włosi napierali, aż w końcu w 67. minucie dopięli swego. Po dużym zamieszaniu w polu karnym bramkę strzelił Leonardo Bonucci. Włoch z racji swoich 34 lat został najstarszym strzelcem gola w finale ME. Pojedynku nie udało się rozstrzygnąć ani przez 90 minut, ani w dogrywce. Decydowały rzuty karne. I w nich Anglicy pomylili się trzy razy.

Moi gracze dali z siebie wszystko, co mogli i to nie tylko dziś wieczorem, ale przez cały turniej. Powinni trzymać głowy wysoko – mówił Gareth Southgate, selekcjoner reprezentacji Anglii.

Włosi sięgnęli po mistrzostwo Europy po raz drugi w historii. Teraz towarzyszyła im seria 34 kolejnych pojedynków bez porażki.

– Trener naprawdę sprawił, że uwierzyliśmy, iż możemy osiągnąć coś wyjątkowego oraz stać się świetną drużyną. Na tym się skupiliśmy i zrobiliśmy to teraz. Puchar wraca z nami do Rzymu – wskazał Leonardo Bonucci, obrońca reprezentajcji Włoch. Kolejne piłkarskie mistrzostwa Europy odbędą się w 2024 roku. Gospodarzem turnieju będą Niemcy.