Ekstraklasa. Lechia nowym liderem

Niedziela przyniosła zmianę lidera w piłkarskiej Lotto Ekstraklasie. Na pierwsze miejsce w tabeli awansowała Lechia Gdańsk, która pokonała na wyjeździe Jagiellonię Białystok 1:0 w meczu 6. kolejki ligowych rozgrywek. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 63. minucie Aleksandar Kovacević.

Stawką dzisiejszego spotkania była pozycja lidera rozgrywek. Oba zespoły lubią grać ofensywnie, więc kibice liczyli na dużą liczbę akcji podbramkowych. Jagiellonia chciała zrehabilitować się za porażkę sprzed tygodnia, poniesioną w Płocku (0:1 z Wisłą). Lechia po wygranej w 5. kolejce z Koroną (3:2) miała apetyt na kolejne zwycięstwo.

Pierwszy kwadrans meczu nie przyniósł żadnej godnej zapamiętania akcji pod bramką którejkolwiek z drużyn. W 16. Fedor Cernych i Mario Malocaminucie zakotłowało się pod bramką gdańszczan. Długi wyrzut z autu Piotra Tomasika w kierunku dalszego słupka przedłużył Taras Romanczuk, ale żaden z jego kolegów nie zamknął akcji. W 26. minucie szybką wymianę piłki kilku graczy Jagiellonii próbował wykończyć Romanczuk, jednak uderzył zbyt lekko i w dodatku prosto w ręce bramkarza gości Damiana Podleśnego. W 37. minucie z rzutu wolnego z dalszej odległości strzelał Konstantin Wasiljew, ale Podleśny przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Drugą połowę od zdobycia gola mogli rozpocząć zawodnicy z Białegostoku. Sam na sam z golkiperem rywali wyszedł Fiodor Cernych, jednak posłał piłkę obok bramko rywali. W 63. minucie Lechia objęła prowadzenie. Z dystansu potężnie Fedor Cernych, Mario Maloca, Rafa³ Janickiuderzył Aleksandar Kovacević, a Marian Kelemen nie zdołał zapobiec utracie bramki. Chwilę później gospodarze powinni wyrównać. Fiodor Cernych trafił jednak futbolówką w poprzeczkę, a Marek Wasiluk z kilku metrów niecelnie dobijał głową na pustą bramkę. W kolejnych minutach napór zespołu Michała Probierza nieco się zwiększył. W 88. minucie z ostrego kąta zaskoczyć golkipera ekipy z Trójmiasta chciał Wasiljew, ale Podleśny sparował piłkę na rzut rożny. Goście utrzymali skromne prowadzenia do ostatniego gwizdka sędziego i mogli cieszyć się z kompletu punktów.

Dzięki wygranej w Białymstoku Lechia została nowym liderem tabeli. Podopieczni trenera Piotra Nowaka mają w dorobku trzynaście punktów. Jagiellonia natomiast zajmuje czwarte miejsce z dziesięcioma oczkami na koncie.