fot. PAP/EPA

G. Conte: UE nie może popełnić tragicznych błędów w czasach pandemii

Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował do Unii Europejskiej, by „nie popełniła tragicznych błędów” w czasach pandemii koronawirusa. Ostrzegł, że całej UE grozi to, że „straci sens istnienia” w oczach obywateli.

W wywiadzie dla dziennika „Il Sole-24 Ore” szef rządu, odnosząc się do potrzeby zdecydowanych działań Unii w obecnej kryzysowej sytuacji, oświadczył: „Inercja doprowadziłaby do pozostawienia naszym dzieciom olbrzymich kosztów zdewastowanej gospodarki”.

Podkreślił, że jego rząd planuje wyasygnować na walkę z epidemią i jej skutkami 50 miliardów euro, z których do tej pory już przeznaczył połowę.

„Uruchomimy wsparcie finansowe bez precedensu dla naszej gospodarki” – zapewnił.

Zdaniem premiera potrzebne jest opracowanie w UE nadzwyczajnego planu odbudowy, który – jak zaznaczył – będzie na poziomie działań podejmowanych przez USA i Chiny. Według Contego konieczne będzie utworzenie narzędzia, które pozwoli odbudować tkankę ekonomiczno-społeczną w Unii.

Odnosząc się do zakończonego brakiem porozumienia w sprawie wspólnych działań ratunkowych ostatniego wideoszczytu przywódców UE i polemiki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, Conte oświadczył: „Bardziej niż kłótnia była to ostra i szczera konfrontacja, bo my jesteśmy w kryzysie, powodującym wysoką liczbę ofiar wśród naszych obywateli i ciężką recesję”.

„Reprezentuję wspólnotę narodową, która bardzo cierpi i nie pozwoli na krętactwa. We Włoszech, ale także w innych krajach członkowskich, jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów” – ocenił szef włoskiego rządu.

„Musimy uniknąć popełnienia w Unii Europejskiej tragicznych błędów. Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia” – powiedział.

Giuseppe Conte skomentował też unijne spory na tle Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

„To narzędzie zbudowane po to, by udzielać pomocy poszczególnym państwom członkowskim, przechodzącym napięcia finansowe” – wyjaśnił.

Włoski premier zaznaczył, że koronawirus powoduje „symetryczny szok” niszczący systemy ekonomiczne i społeczne.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl