Dwa lata zakazu funkcji publicznych dla Berlusconiego

Sąd apelacyjny w Mediolanie zakazał w sobotę byłemu premierowi Włoch, Silvio Berlusconiemu pełnienia funkcji publicznych przez dwa lata. Jest to kara za oszustwa podatkowe.

Chodzi o ukrycie przed fiskusem milionów euro podczas zakupu praw do emisji w jego telewizji Mediaset.

Sprawa pełnienia funkcji publicznych przez lidera centroprawicy i magnata medialnego trafiła do sądu apelacyjnego z Sądu Najwyższego. Ten odesłał ją tam w sierpniu, ponieważ uznał, że wydany w październiku zeszłego roku 5-letni zakaz jest zbyt wysoki. W tym samym orzeczeniu w sierpniu Sąd Najwyższy utrzymał wyrok czterech lat więzienia dla Berlusconiego, wydany w tej samej sprawie.

Byłego szefa rządu uznano za winnego wielomilionowych oszustw podatkowych przy zakupie praw do emisji zagranicznych filmów w jego telewizji. Według sądu to on jako jej właściciel stworzył system ukrywania pieniędzy w rajach podatkowych.

Ponad trzy lata z tej czteroletniej prawomocnej kary podlega zgodnie z przepisami amnestii. Były, 77-letni premier nie pójdzie do więzienia z racji wieku. Przed kilkoma dniami jego obrońcy złożyli wniosek o to, by resztę kary mógł odbywać pracując społecznie.

Berlusconiego nie było w sobotę w sądzie. Przypuszcza się, że zaskarży on wyrok o zakazie pełnienia funkcji publicznych w Sądzie Najwyższym.

PAP/RIRM

drukuj